Trwa ładowanie...

Program terapeutyczny łuszczycy

W odpowiedzi na trwające 3 lata starania dermatologów o wprowadzenie leczenia biologicznego dla chorych na łuszczycę, resort zdrowia zapewnił, iż od czerwca ruszy program terapeutyczny dla pacjentów cierpiących na tą chorobę.

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

spis treści

1. Łuszczyca

Łuszczyca jest schorzeniem dermatologicznym, dlatego też przez wielu postrzegana jest jako defekt estetyczny, a nie choroba. W rzeczywistości jednak schorzenie to znacznie obniża jakość życia chorego i jest częstym powodem hospitalizacji, konieczności przebywania na zwolnieniach i pobierania zasiłków chorobowych. Łuszczyca może mieć wpływ na rozwój chorób serca, alergii i otyłości. Lekarze szacują, że długość życia chorych cierpiących na łuszczycę jest krótsza o 15 lat. Po rozpatrzeniu wszystkich tych aspektów, kosztowna terapia biologiczna i tak się opłaca, gdyż skutkuje znaczną poprawą stanu zdrowia chorego, który w krótkim czasie może wrócić do normalnego trybu życia i pracy.

2. Leczenie łuszczycy w Polsce

Najlepszą metodą leczenia łuszczycy są leki biologiczne. W Polsce korzysta z nich zaledwie około 250 pacjentów, chociaż terapią tą powinno być objętych około tysiąca osób. Przeszkodą w dostępie do leków jest ich cena. Miesięczny koszt kuracji to 5 tys. zł, a biorąc pod uwagę fakt, iż łuszczyca jest chorobą przewlekłą należy koszty te rozpatrywać w kategoriach 60 tys. zł na każdego chorego rocznie. Terapia biologiczna od wielu lat jest całkowicie dostępna dla pacjentów we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym również w Rumunii. W Polsce dostęp do niej reguluje procedura JPG-40, co oznacza, że środki na tą formę leczenia nie są zagwarantowane przez NFZ, a uzależnione są od środków poszczególnych szpitali. W praktyce oznacza to, że niewielu chorych ma do niej dostęp, a często zdarza się, że pacjenci muszą przerwać leczenie ze względu na brak funduszy. Wprowadzenie programu terapeutycznego dałoby szansę na terapię biologiczną dla większej grupy chorych. Stosowane w niej farmaceutyki to podstawowe leki, które już od kilku lat stosuje się na całym świecie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Sprawdzone sposoby na złuszczanie naskórka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza