Trwa ładowanie...

Program terapeutyczny łuszczycy

W odpowiedzi na trwające 3 lata starania dermatologów o wprowadzenie leczenia biologicznego dla chorych na łuszczycę, resort zdrowia zapewnił, iż od czerwca ruszy program terapeutyczny dla pacjentów cierpiących na tą chorobę.

spis treści

1. Łuszczyca

Łuszczyca jest schorzeniem dermatologicznym, dlatego też przez wielu postrzegana jest jako defekt estetyczny, a nie choroba. W rzeczywistości jednak schorzenie to znacznie obniża jakość życia chorego i jest częstym powodem hospitalizacji, konieczności przebywania na zwolnieniach i pobierania zasiłków chorobowych. Łuszczyca może mieć wpływ na rozwój chorób serca, alergii i otyłości. Lekarze szacują, że długość życia chorych cierpiących na łuszczycę jest krótsza o 15 lat. Po rozpatrzeniu wszystkich tych aspektów, kosztowna terapia biologiczna i tak się opłaca, gdyż skutkuje znaczną poprawą stanu zdrowia chorego, który w krótkim czasie może wrócić do normalnego trybu życia i pracy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Leczenie łuszczycy w Polsce

Najlepszą metodą leczenia łuszczycy są leki biologiczne. W Polsce korzysta z nich zaledwie około 250 pacjentów, chociaż terapią tą powinno być objętych około tysiąca osób. Przeszkodą w dostępie do leków jest ich cena. Miesięczny koszt kuracji to 5 tys. zł, a biorąc pod uwagę fakt, iż łuszczyca jest chorobą przewlekłą należy koszty te rozpatrywać w kategoriach 60 tys. zł na każdego chorego rocznie. Terapia biologiczna od wielu lat jest całkowicie dostępna dla pacjentów we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym również w Rumunii. W Polsce dostęp do niej reguluje procedura JPG-40, co oznacza, że środki na tą formę leczenia nie są zagwarantowane przez NFZ, a uzależnione są od środków poszczególnych szpitali. W praktyce oznacza to, że niewielu chorych ma do niej dostęp, a często zdarza się, że pacjenci muszą przerwać leczenie ze względu na brak funduszy. Wprowadzenie programu terapeutycznego dałoby szansę na terapię biologiczną dla większej grupy chorych. Stosowane w niej farmaceutyki to podstawowe leki, które już od kilku lat stosuje się na całym świecie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sprawdzone sposoby na złuszczanie naskórka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza