Trwa ładowanie...

Program profilaktyki HCV

Aż 700 tys. Polaków może być zakażonych wirusem HCV, odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby typu C, przy czym większość zakażonych nawet o tym nie wie. Ze względu na tak małą wiedzę w społeczeństwie na temat WZW typu C, rozpoczyna się pilotażowy program profilaktyki zakażeń HCV.

Zobacz film: "Czym jest WZW C?"

spis treści

1. Czym jest HCV?

HCV, czyli Hepatitis C Virus to drobnoustrój, którym można się zarazić w placówkach ochrony zdrowia, przy okazji robienia tatuażu, piercingu lub zabiegu w salonie kosmetycznym. Osoby zakażone HCV mogą stanowić nawet 3% całej populacji. W Europie co roku około 86 tys. osób umiera w konsekwencji rozwoju WZW typu C. Szacuje się, że zakażenie HCV jest najczęstszym powodem przeprowadzania przeszczepu wątroby. Chociaż nie ma obecnie szczepionki przeciw temu wirusowi, to zakażenie można skutecznie leczyć. Jedyny problem polega na tym, że choroba przez długi czas może nie wywoływać żadnych objawów, dlatego też w Polsce zaledwie 50 tys. zakażonych wie o swojej chorobie. Na WZW C częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a zakażeń więcej jest w miastach niż na wsi. Niemal 80% przypadków to zakażenia, do których doszło w placówkach ochrony zdrowia.

2. O programie profilaktyki HCV

Program profilaktyki HCV rozpoczyna się dzięki Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu oraz Polskiej Grupie Ekspertów HCV. Ma być skierowany do pacjentów, lekarzy, personelu medycznego, a także uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przeszkolenie w zakresie profilaktyki i rozpoznawania zakażeń wirusem HCV przejdą lekarze POZ oraz pracownicy szpitali. Oprócz tego zapewniono 10 tys. bezpłatnych testów diagnostycznych dla pacjentów lekarzy rodzinnych z Warszawy, Bydgoszczy i Wrocławia. Akcja ta może zachęcić pacjentów do przebadania się w kierunku WZW typu C.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza