Trwa ładowanie...

Problemy ze snem przyczyniają się do słabej satysfakcji seksualnej

Kobiety, które są albo przed menopauzą, albo weszły w okres menopauzy, często mają problemy ze snem.

Niektóre problemy ze snem, jakich doświadczają, obejmują problemy z zasypianiem, budzenie się w środku nocy, albo budzenie się we wczesnych godzinach porannych.

Czynniki przyczyniające się do tych zaburzeń snu wahają się od zmian hormonalnych, uderzeń gorąca i zaburzeń rytmu dobowego, do wyboru stylu życia i innych schorzeń związanych z wiekiem.

Niewystarczająca ilość snu może powodować wiele problemów zdrowotnych. U osób, które są stale pozbawione snu, może rozwinąć się nadciśnienie i choroby serca.

Słaby sen w okresie menopauzy ma wpływ na satysfakcję seksualną kobiet
Słaby sen w okresie menopauzy ma wpływ na satysfakcję seksualną kobiet

Dodatkowe badania wykazały związek między niedostateczną ilością snu z cukrzycą typu 2 i otyłością.

Nowe badania Towarzystwa Menopauzy Północnej Ameryki (NAM) sugerują, że brak snu wpływa także na poziom zadowolenia seksualnego u kobiet po menopauzie. Pierwszym autorem badań jest dr Juliana M. Kling, a wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Menopause".

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane przez Badanie Inicjatywy Zdrowia Kobiet (WHI), długoterminowe krajowe badania zdrowia mające na celu zapobieganie szeregowi chorób u kobiet po menopauzie w wieku pomiędzy 50 i 79 lat.

W obecnym badaniu dr Kling i współpracownicy zbadali dane dotyczące jakości snu i satysfakcji seksualnej u 93 668 kobiet uczestniczących w WIH. Krótki czas trwania snu został zdefiniowany jako mniej niż 7-8 godzin snu na dobę.

Kilka informacji na temat bezsenności
Kilka informacji na temat bezsenności

Bezsenność jest problemem wielu Polaków. Problemy ze snem są wywołane przez czynniki środowiskowe oraz

zobacz galerię

Wśród kobiet uczestniczących, 56 proc. odpowiedziało, że są nieco lub bardzo zadowolone ze swojej obecnej aktywności seksualnej, podczas gdy 52 proc. poinformowało, że była aktywna seksualnie w ciągu ostatniego roku.

Naukowcy odkryli, że całkowita bezsenność wystąpiła u 31 proc. kobiet.

Ogólnie rzecz biorąc, kobiety, które spały po mniej niż 7-8 godzin, były mniej aktywne seksualnie i seksualnie spełnione.

Po uwzględnieniu potencjalnych przyczyn bezsenności, takich jak depresja i przewlekłe choroby, nadal można było zaobserwować odwrotny związek między bezsennością i satysfakcją seksualną.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyższe wskaźniki bezsenności były związane z niższymi wskaźnikami satysfakcji seksualnej, a krótki czas trwania snu był związany z niższym wskaźnikiem aktywności seksualnej oraz mniejszą satysfakcją seksualną.

Obserwowana zależność zmienia się z wiekiem. W porównaniu z młodszymi kobietami starsze kobiety były zazwyczaj mniej aktywne seksualnie, jeśli spały mniej niż 7-8 godzin. Ponadto, było o 30 proc. mniej prawdopodobne, że kobiety w wieku powyżej 70 lat, które spały mniej niż 5 godzin, będą aktywne seksualnie niż kobiety, które spały przez 7-8 godzin.

Jednakże autorzy twierdzą, że może to być związane z obecnością większej liczby chorób towarzyszących.

Autorzy piszą, że w celu wyjaśnienia relacji między starszym wiekiem, krótszym snem i innymi chorobami współistniejącymi, potrzebne są bardziej perspektywiczne, wydłużone badania.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

"Kobiety i świadczeniodawcy muszą mieć świadomość związku między objawami menopauzy i niedostatecznego snu oraz ich wpływu na satysfakcję seksualną.

Istnieją skuteczne metody leczenia, które pomogą w zaburzeniach snu i satysfakcji seksualnej, w tym terapia hormonalna, których skuteczność w czasie okresu menopauzy u kobiet z objawami została potwierdzona przez to badanie" – powiedziała dr JoAnn Pinkerton, dyrektor wykonawczy NAMS.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza