Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Problemy z potencją w młodym wieku

Problemy z potencją w młodym wieku zdarzają się coraz częściej. W społeczeństwie panuje przekonanie, że zaburzenia wzwodu są przypadłością dojrzałych mężczyzn i wynikają z niewydolności starzejącego się organizmu. Impotencja dotyka również młodych mężczyzn, których wiek nie przekroczył nawet 27 lat. Słaba erekcja wcale nie musi mieć podłoża fizjologicznego. Główne przyczyny problemów z potencją u młodych mężczyzn to: stres, alkohol i nieustanna praca.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie zaburzeń erekcji"

spis treści

1. Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn a styl życia

Typowe czynniki wywołujące impotencję w młodym wieku:

 • nieodpowiednia dieta,
 • nałogowe palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • przewlekły stres,
 • zbyt intensywna praca,
 • niedostateczna ilość snu.

Jeśli młody mężczyzna zadba o siebie i wyeliminuje ze swojego życia choć niektóre z powyższych czynników, możliwy jest powrót do normalnej aktywności seksualnej.

2. Czynniki psychogenne powodujące potencję w młodym wieku

W przeważającej części impotencji u młodych mężczyzn powodem są czynniki psychiczne. Zaburzenia wzwodu pojawiają się niespodziewanie z dnia na dzień, nawet jeśli wcześniejsze zbliżenia występowały bez problemów z potencją.

Do czynników psychicznych należą:

 • stany lękowe, które mogą dotyczyć np. niechcianej ciąży, zarażenia wirusem HIV czy chorobą weneryczną,
 • skłonność do kompleksów,
 • niska samoocena oraz poczucie własnej wartości,
 • lęk przed kompromitacją w oczach partnerki,
 • problemy w związku, jak np.: częste kłótnie, brak porozumienia, niedopasowanie temperamentów partnerów,
 • monotonia w łóżku.

Problemy z erekcją w młodym wieku mogą mieć również głębsze podłoże. Zdarza się, że są wynikiem traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Znęcanie się rodziców nad dzieckiem, wyzwiska, bicie, a czasem gwałt, powodują zachwianie samooceny i poważne problemy seksualne.

3. Leczenie słabej erekcji

Najlepszym sposobem leczenia zaburzeń erekcji w młodym wieku jest psychoterapia. Może odbywać się w formie indywidualnej lub partnerskiej, tzn. razem ze swoją partnerką seksualną. Podczas psychoterapii pacjent jest stopniowo oswajany ze źródłem towarzyszącego lęku. Terapia ma na celu podniesienie poczucia własnej wartości u chorego, dzięki czemu przestaje się obawiać, że nie sprawdzi się w roli mężczyzny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza