Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Problemy skórne mogą być objawem poważnych chorób. Nie bagatelizuj (WIDEO)

Zobacz film: "Zmiany skórne a choroby"

Skóra może bardzo dużo powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Obserwujemy reakcje skórne, kiedy podejrzewamy uczulenie lub odwodnienie. Ponadto, kiedy chorują nasze narządy np. wątroba czy trzustka, na skórze od razu będzie to zauważalne. Jakie inne choroby mogą dawać objawy skórne?

Są to przede wszystkim wszelkie zmiany koloru skóry. Na przykład żółta barwa twarzy i jej okolic może wskazywać na problemy z wątrobą, trzustką, woreczkiem żółciowym lub chorobę Whipple'a. Kiedy na żółto barwią się również białka oczu, jest to objaw żółtaczki.

Brązowa lub szara barwa miejsc wystawionych na działanie promieni słonecznych może być symptomem hemochromatozy. Jest to choroba polegająca na zbyt dużym wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego. Z kolei brązowo-brunatne przebarwienia zlokalizowane w fałdach skórnych, na szyi, pod pachami i w pachwinach mogą być początkiem rogowacenia ciemnego.

Innym niepokojącym objawem pojawiającym się na skórze jest jej suchość. Suchość spojówek, błon śluzowych i skóry, a także łamliwość włosów i paznokci mogą świadczyć o niedoborach żelaza i w konsekwencji - niedokrwistości.

Jeśli chodzi o zmiany skórne to warto zwrócić szczególną uwagę również na torbiele i guzki. Torbiele występujące na kończynach górnych i dolnych, twarzy i skórze głowy, mogą być przyczyną zespołu Gardnera. U chorych pojawiają się kostniaki i gruczolaki przewodu pokarmowego.

Kolejnym alarmującym objawem może być tzw. guzek siostry Mary Joseph. Twarda, nieboląca, niebieska lub czerwona zmiana może być przerzutem nowotworu jamy brzusznej.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat niepokojących objawów występujących na skórze zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza