Trwa ładowanie...

Probiotyki mogą pomóc poprawić pamięć osób chorych na alzheimera

Avatar placeholder
21.11.2016 15:12

Nowe badania, które zostaną opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Aging Neuroscience", wykazały, że u pacjentów z chorobą Alzheimera, którzy piją mleko z żywymi kulturami bakterii przez co najmniej 12 tygodni, stwierdzono wyraźną poprawę ich ogólnych funkcji poznawczych.

Uczestnicy otrzymywali żywe bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium przez 12 tygodni, a ci, którzy przyjmowali żywe bakterie, wykazywali umiarkowaną poprawę na Krótkiej Skali Oceny Stanu Psychicznego (ang. Mini-Mental State Examination scale, MMSE), która jest używana, aby zmierzyć funkcje poznawcze osób z chorobą Alzheimera.

Badania przeprowadzone na drobnoustrojach w jelitach miały na celu poznanie związku z chorobami, takimi jak depresja i zespół przewlekłego zmęczenia. Zmienione mikroorganizmy jelitowe wykazały również wpływ na różnice w zachowaniu u myszy. W związku z tym możliwe jest, że mikroorganizmy jelitowe są także odpowiedzialne za zmiany w funkcjonowaniu pamięci u osób z chorobą Alzheimera.

Najnowsze badania dowodzą, że probiotyki dodane do mleka mogą pomóc walczyć z chorobą Alzheimera
Najnowsze badania dowodzą, że probiotyki dodane do mleka mogą pomóc walczyć z chorobą Alzheimera (Shutterstock)

Badanie odbyło się na Uniwersytecie Nauk Medycznych Kashan i Islamskim Uniwersytecie Azad w Tehranie, gdzie prowadzący badanie naukowcy zaprosili do udziału 52 pacjentów z chorobą Alzheimera w wieku 60 do 95 lat.

Uczestnicy otrzymywali 200 ml mleka każdego dnia. Niektóre z tych porcji zostały wzbogacone Lactobacillus acidophilus, L. casei, L. fermentum i Bifidobacterium bifidum, dzięki czemu zawierały 400 miliardów bakterii z każdego gatunku. Innym pacjentom w trackie doświadczenia podano po prostu mleko bez żywych bakterii.

Naukowcy sprawdzili funkcje poznawcze uczestnikom badania i poddali ich badaniu krwi.

 

U pacjentów, którzy otrzymywali żywe bakterie, odnotowano wzrost punktacji z poziomu średnio 8,7 z 30 do 10,6 z 30 w skali MMSE. U tych badanych, którzy nie otrzymali bakterii, faktycznie nastąpił niewielki spadek wyników (ze średnio 8,5 do 8,0).

ZOBACZ TAKŻE:

Ponieważ wielkość próby była mała, a zmiany w wynikach MMSE umiarkowane, lekarze nie mogą jednoznacznie stwierdzić związku między piciem mleka z żywymi kulturami bakterii a poprawą zdolności poznawczych. Oznacza to jednak, że należy przeprowadzić dalsze badania w celu określenia znaczenia, jakie mogą mieć te zależności.

"To początkowe badanie jest interesujące i istotne, ponieważ dostarcza dowodów na rolę, jaką odgrywają mikrobiomy układu pokarmowego w funkcjonowaniu układu nerwowego i wskazuje, że probiotyki mogą w zasadzie poprawić ludzkie zdolności poznawcze" – stwierdził Walter Lukiw, profesor neurologii oraz neurologii i okulistyki na Uniwersytecie Stanowym w Louisianie, który nie brał udziału w badaniu.

"Jest to zgodne z niektórymi z naszych ostatnich badań, które wskazują, że mikrobiomy przewodu pokarmowego w chorobie Alzheimera mają znacznie zmieniony skład w porównaniu do grupy kontrolnej dobranej pod względem wieku, i to zarówno w przewodzie pokarmowym oraz w barierze krew-mózg stają się znacznie bardziej nieszczelne wraz z postępem procesu starzenia się, umożliwiając mikrobowy wysięk z układu pokarmowego (np. amyloidów, lipopolisacharydów, endotoksyn i małych niekodujących RNA), aby uzyskać dostęp do przestrzeni ośrodkowego układu nerwowego" - dodaje Lukiw.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Probiotyki mogą pomóc poprawić pamięć osób chorych na alzheimera
Probiotyki mogą pomóc poprawić pamięć osób chorych na alzheimera
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza