Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Presbiopia – przyczyny, objawy i leczenie

Presbiopia to inaczej starczowzroczność. Co to takiego? To wada wzroku związana z wiekiem, wywołana przez zmiany w obrębie soczewki ocznej. Jej istotą jest pogorszenie widzenia na bliskie odległości, co wynika ze zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Bywa mylona z nadwzrocznością. Jakie są możliwości jej korekcji?

Zobacz film: "Czy noszenie okularów powoduje pogłębianie wady wzroku?"

spis treści

1. Co to jest presbiopia?

Presbiopia, inaczej starczowzroczność, jest efektem fizjologicznego starzenia się organizmu. Pojawia się już po 40. roku życia. Termin prezbiopia pochodzi od greckiego słowa presbus, tłumaczonego jako stary człowiek i ops, czyli oko.

Jak objawia się presbiopia? Typowe jest zamazywanie tekstu w książce czy na ekranie smartfona, co uniemożliwia wyraźne widzenie w bliskim obszarze. Przedmioty, tekst czy obrazy, które znajdują się w zakresie wyciągniętej ręki lub nawet bliżej, przestają być widziane wyraźnie. To oznacza konieczność odsuwania tekstu na coraz większą odległość (stąd choroba jest nazywana także chorobą długich rąk). Typowe jest zamykanie lub mrużenie oka podczas czytania.

Prezbiopii często towarzyszy zmęczenie oczu i uczucie dyskomfortu podczas pracy z bliży. Pojawiają się także bóle głowy, napięcie odczuwane w obrębie narządu wzroku.

2. Rodzaje prezbiopii

Wyróżnia się 4 rodzaje starczowzroczności. To:

  • Prezbiopia początkowa. Mówi się o niej, gdy czytanie małych liter wymaga wysiłku. Oko miarowe daje na siatkówce ostry obraz obiektów w nieskończoności bez żadnej ingerencji mięśni ocznych.
  • Prezbiopia funkcjonalna, pojawiająca się, gdy wskutek długotrwałej pracy z tekstem z bliska występują dolegliwości typowe dla prezbiopii.
  • Prezbiopia absolutna (pełna), gdy oko nie ma zdolności zmiany załamywania światła, nie wykazuje akomodacji.
  • Prezbiopia przedwczesna. Pojawia się wskutek działania czynników farmakologicznych, chorobowych, środowiskowych i żywieniowych, nie jest powiązana ze starzeniem organizmu.

3. Przyczyny starczowzroczności

Starczowzroczność cechuje się słabszym widzeniem z bliska. Spowodowane jest to osłabieniem lub zanikiem akomodacji oka, co ma związek ze zmniejszeniem elastyczności gałki ocznej i z procesem starzenia organizmu. Dodatkowo z biegiem lat zwiększa się wielkość soczewki w stosunku do jej objętości, a i spada kurczliwość mięśnia rzęskowego.

Oznacza to, że presbiopia dotyczy każdego człowieka w pewnym wieku, niezależnie od tego, czy w przeszłości posiadał wady wzroku, czy też jego oko było miarowe. Na jej pojawienie się wpływają też inne czynniki biologiczne czy środowiskowe, takie jak:

4. Leczenie starczowzroczności

Jak korygować prezbiopię? Do korekcji starczowzroczności najczęściej wykorzystuje się jednoogniskowe okulary do czytania, które umożliwiają widzenie w ograniczonym zakresie odległości czy soczewki dwuogniskowe, zapewniające ostre widzenie jedynie z daleka i z bliska.

Osoby, które oprócz presbiopii mają takie wady wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, mogą stosować soczewki progresywne, które umożliwiają widzenie zarówno z dużej odległości, jak i bliży wzrokowej. Rozwiązaniem są także tak zwane okulary półprogresywne, zwane biurowymi, które dzięki specjalnej konstrukcji w górnej części mają moc do dali, natomiast w dolnej do bliży. Strefa progresji, dzięki płynnie zmieniającej się mocy szkła, zapewnia ostre widzenie z odległości pośrednich.

Jeszcze inną metodą korekcji starczowzroczności są soczewki kontaktowe, także soczewki progresywne. Presbiopię można korygować także przy pomocy wszczepialnych soczewek wewnątrzgałkowych, co wymaga wykonania zabiegu chirurgicznego. Polega on na wymianie soczewki własnej na sztuczną, tak zwaną multifokalną. Wszczepia się ją wewnątrzgałkowo. Zabieg chirurgiczny pozwala nie tylko na korekcję starczowzroczności, ale i korekcję wady wzroku z występującym astygmatyzmem,  usunięcie zmętniałej soczewki, czyli zaćmy. 

Możliwe jest także wszczepienie soczewki bez usuwania soczewki własnej. Soczewki fakijne wszczepia się do komory przedniej lub tylnej. Są zalecane pacjentom młodym, u których występuje prezbiopia i duża krótkowzroczność lub nadwzroczność.

Do alternatywnych metod leczenia prezbiopii zalicza się farmakologię i ćwiczenia mięśnia rzęskowego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza