Trwa ładowanie...

Poziom cukru we krwi - normy, badanie, monitorowanie glikemii

Sprawdzanie poziomu cukru we krwi jest szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku diabetyków, którzy muszą stale kontrolować glikemię. Taki rodzaj badania wykonuje się w diagnostyce cukrzycy, ale nie jest ono zarezerwowane tylko dla osób, u których wykryto nieprawidłowość. Wskazane jest, aby badanie systematycznie wykonywały nie tylko osoby chore, lecz również zdrowe.

Zobacz film: "Jak rozpoznać czy poziom cukru jest prawidłowy?"

spis treści

1. Prawidłowy poziom cukru we krwi - normy

Glukoza to cukier prosty, który jest niezbędny do dostarczania organizmowi energii. Prawidłowy poziom glukozy we krwi jest fundamentem zdrowia w przypadku osób chorych na cukrzycę - dlatego ważne jest regularne monitorowanie jego ilości.

Dzieci i młodzież:

  • glukoza na czczo - 70-110 mg/dl,
  • glukoza po posiłku - 70-140 mg/dl.

Dorośli:

  • glukoza na czczo - poniżej 100 mg/dl,
  • glukoza po posiłku - poniżej 140 mg/dl.

Kobiety w ciąży:

  • glukoza na czczo - 60-95 mg/dl,
  • glukoza po posiłku - 120 mg/dl.

Osoby starsze i diabetycy:

  • glukoza na czczo - 80-140 mg/dol,
  • glukoza po posiłku - poniżej 180 mg/dl.
Normy prawidłowego cukru we krwi są zależne od wieku.
Normy prawidłowego cukru we krwi są zależne od wieku.

2. Badanie poziomu cukru we krwi

Jeśli istnieje podejrzenie cukrzycy lekarz w celu diagnozy może zlecić badanie poziomu cukru we krwi, które nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Aby przejść badanie, należy zgłosić się na czczo na pobranie krwi z żyły.

Należy jednak pamiętać, że jednorazowy wynik, wskazujący na podwyższony poziom cukru we krwi nie musi świadczyć o cukrzycy. Wiarygodne informacje można uzyskać po dwukrotnym badaniu krwi (na czczo), a jeśli poziom cukru przekracza normę należy skonsultować się z diabetologiem.

Badanie poziomu glukozy wykonuje się także po to, aby sprawdzić skuteczność leczenia, aby określić czy nie doszło do hiperglikemii (podwyższonego poziomu glukozy) lub hipoglikemii (obniżonego poziomu glukozy).

Cukrzyca a otyłość
Cukrzyca a otyłość

Otyłości towarzyszy wiele groźnych chorób, jedną z nich jest cukrzyca. Dlaczego otyłość zwiększa ryzyko...

zobacz galerię

2.1. Test doustnego obciążenia glukozą

W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą. Polega on na zbadaniu poziomu cukru we krwi na czczo, a następnie 30, 60, 90 i 120 minut po spożyciu 75 g glukozy rozpuszczonej w wodzie.

Test pozwala zdiagnozować jak organizm reaguje na przyjęty cukier. Jeśli po upływie dwóch godzin od wypicia roztworu nie dojdzie to unormowania poziomu cukru we krwi, istnieje przesłanka by podejrzewać cukrzycę. Jeżeli w badaniu uzyskamy prawidłowy poziom cukru we krwi można uznać, że nie ma cukrzycy.

To musisz wiedzieć

3. Monitorowanie glikemii poposiłkowej

Monitorowanie glikemii poposiłkowej polega na oznaczeniu stężenia glukozy po 2 godzinach od rozpoczęcia posiłku. Takie oznaczenie powinien wykonywać każdy chory w domu przy użyciu glukometru.

To elektroniczne urządzenie, pozwalające na samodzielne badanie poziomu glukozy we krwi. Umieszcza się kroplę krwi z opuszki palca na końcówkę, który po minucie pozwala na odczytanie wyniku.

Każda osoba chora na cukrzycę powinna samodzielnie kontrolować swoją glikemię, a oprócz tego prowadzić dziennik pacjenta. W takim zeszycie wpisuje się wyniki glukozy, obserwowane objawy, dane dotyczące posiłków oraz form leczenia, infekcje i choroby, datę miesiączki, a także aktywność fizyczną.

Kontrola poposiłkowej glikemii ma istotne znaczenie dla wyrównania metabolicznego cukrzycy i może wpływać na zmniejszenie częstości występowania powikłań.

3.1. Wysoka glikemia poposiłkowa

Zbyt wysoka glikemia poposiłkowa sprzyja glikacji białek i tłuszczy, zwiększa reaktywność płytek krwi i nasila stres oksydacyjny, a w konsekwencji sprzyja uszkodzeniu śródbłonka naczyń i przyspiesza rozwój miażdżycy.

Poposiłkowa hiperglikemia powoduje wzrost ryzyka zawału serca i udaru mózgu. Dotyczy to również rozwoju takich powikłań, jak retinopatia cukrzycowa, która jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty wśród dorosłych na świecie oraz zespółu stopy cukrzycowej.

Poposiłkowy wzrost poziomu glukozy we krwi powoduje także wzrost filtracji kłębuszkowej i przepływu nerkowego, co może przyspieszać rozwój nefropatii cukrzycowej, prowadzącej do niewydolności nerek.

Następny artykuł: Hiperglikemia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.