Trwa ładowanie...

Pozycje seksualne od tyłu – co warto wiedzieć?

Pozycje seksualne od tyłu mają sporo zalet. Największą z nich jest ich ogromna różnorodność. Są zarówno proste, jak i finezyjne, trudne i bardzo łatwe, doskonałe zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych kochanków, wymagające sprawności fizycznej, ale i niekoniecznie, z czego cieszą się leniuchy lubiące długie pieszczoty. Dzięki nim można uprawiać seks na wiele sposób: na siedząco, leżąco, stojąco, na boku. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Jakie są pozycje seksualne od tyłu?

Pozycje seksualne od tyłu, tak zwane pozycje tylne, to grupa pozycji seksualnych, w których mężczyzna wprowadza członek do pochwy bądź odbytu kochanki (lub kochanka), znajdując się za jej plecami. Partnerzy są zwróceni twarzami w tym samym kierunku i stoją, leżą, klęczą lub siedzą - jeden za drugim.

Zobacz film: "Orgazm łechtaczkowy"

Istnieje wiele wariantów i możliwości kochania się w pozycji od tyłu. Wszystko zależy od preferencji pary. Podstawowe, klasyczne pozycje tylne to:

 • pozycja kolankowo-łokciowa: kobieta klęczy, opiera się dłońmi lub przedramionami o podłoże. Mężczyzna klęka za nią, po czym wprowadza członek do pochwy. To tak zwana pozycja „na pieska”,
 • pozycja tylna na stojąco: kobieta stoi pochylona z lekko rozsuniętymi nogami. Mężczyzna staje za nią, podtrzymuje ją za biodra, po czym wprowadza członek do pochwy,
 • pozycja od tyłu na leżąco: kobieta leży na brzuchu z rozchylonymi szeroko nogami. Mężczyzna kładzie się na niej, po czym wprowadza członek do pochwy. Możliwa jest również wersja analna, jak w większości pozycji od tyłu.

Istnieją też różne wariacje, takie jak choćby:

 • pozycja tylna siedząca („Lady Makbet”): mężczyzna siedzi (na krześle lub na łóżku), kobieta siada na nim okrakiem. Jej nogi znajdują się tuż obok ud mężczyzny. W tej pozycji to partnerka nadaje rytm, ma dużą swobodę ruchów, decyduje o tempie i głębokości penetracji,
 • pozycja tylna boczna („na łyżeczkę”): partnerzy leżą na boku, w układzie kobieta-mężczyzna mężczyzna znajduje się za nią,
 • zmodyfikowana kowbojka tyłem (zmodyfikowana pozycja na jeźdźca): mężczyzna leży na plecach, kobieta siada tyłem do twarzy partnera: szeroko, a zarazem stabilnie. Jej nogi powinny być zgięte w kolanach.

2. Zalety pozycji od tyłu

Pozycje od tyłu są uwielbiane szczególnie przez mężczyzn, choć nie stronią od nich także kobiety. To nie dziwi, ponieważ pozycje od tyłu posiadają wiele zalet:

 • umożliwiają pieszczenie wszystkich sfer erogennych ciała kobiety,
 • zapewniają głęboką penetrację,
 • pozwalają na regulowanie stopnia nachylenia partnera. To jedna z najbardziej intensywnych pozycji, która może również stymulować kobiecy punkt G i łechtaczkę,
 • zachowują wyraźny podział na rolę aktywną i bierną,
 • pozwalają na urozmaicenie współżycia,
 • sprawiają, że kobieta łatwiej osiąga orgazm,
 • pozwalają uprawiać seks na wiele sposób: na siedząco, leżąco, stojąco, na boku,
 • są bardzo różnorodne: dla kochanków początkujących i wyrafinowanych, trudne i bardzo łatwe, wymagające sprawności fizycznej, ale i przeznaczone dla partnerów lubiących długie pieszczoty,
 • dostarczają intensywnych doznań, także wizualnych w przypadku partnera,
 • pozwalają na inną - niż w klasycznych pozycjach - stymulację pochwy i okolic sromu.

Pozycje seksualne od tyłu są polecane parom, które starają się o dziecko, ponieważ po wytrysku nasienie opada w okolicach szyjki macicy. Poleca się je również kobietom w ciąży, ponieważ partner nie naciska na brzuch partnerki. Niemniej, w takiej sytuacji, należy uważać na głębokość penetracji, by nacisk członka nie sprawiał partnerce bólu.

Zobacz także:

3. Wady pozycji seksualnych od tyłu

Pozycje od tyłu nie są wolne od wad. Niektóre wymagają dużego wysiłku i dobrej kondycji. Wiele z nich sprawia ból kobietom, u których występuje tyłozgięcie macicy (trzon macicy odchylony jest wówczas do tyłu w stosunku do szyjki macicy).

Pozycje od tyłu nie dają kochankom satysfakcji, jeśli mężczyzna ma małe prącie (członek wysuwa się podczas penetracji) lub nie zna potrzeb partnerki odnośnie tempa i głębokości penetracji.

Dla wielu par dyskomfort budzi brak możliwości obserwowania swoich twarzy, a co za tym idzie reakcji i emocji. Minusem jest także fakt, że kochankowie mają ograniczone możliwości pieszczenia się wzajemnie.

4. Dla kogo pozycje seksualne od tyłu?

Pozycje seksualne od tyłu docenią te pary, które lubią urozmaicenia w łóżku, a i cenią zbliżenia w różnych nieoczywistych okolicznościach, takich jak choćby prysznic czy plener.

Są idealne dla osób, które lubią wyraźny podział na stronę aktywną i dominującą oraz bierną i uległą oraz dla tych, którzy czują się ze sobą dobrze i swobodnie. Jeśli kobieta nie odnajduje się w roli pasywnej, która oddaje kontrolę mężczyźnie, można wypróbować pozycję siedzącą od tyłu. Wówczas to partnerka nadaje ton i rytm zbliżeniu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Pozycje seksualne od tyłu to świetny sposób na urozmaicenie sfery seksualnej.
Pozycje seksualne od tyłu to świetny sposób na urozmaicenie sfery seksualnej. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza