Trwa ładowanie...

Pozycje do kochania – seks w ciąży i bezpieczne pozycje

Seks podczas ciąży – to temat, wokół którego powstało wiele mitów. Wiele pań zupełnie niesłusznie rezygnuje w tym czasie z intymnej bliskości ze swoim partnerem. Czego się boimy? Obawiamy się przede wszystkim, że miłość fizyczna będzie miała zły wpływ na rozwój prenatalny płodu, że pozycje do kochania będą niewygodne zwłaszcza w zaawansowanej ciąży.

Nie ma się czego obawiać – seks nie wywoła poronienia. Czasami rosną w nas obiekcje o charakterze typowo psychologicznym. Mężczyzna może zacząć traktować swoją partnerkę przede wszystkim jako matkę, a nie obiekt seksualny.

spis treści

Zobacz film: "Kamasutra"

1. Pozycje do kochania – seks w ciąży

Rozprawmy się z mitem dotyczącym pytania: czy w czasie stosunku seksualnego można zrobić dziecku krzywdę? We wstępie zaznaczyliśmy, że nie, jednak jakie istnieją ku temu przesłanki biologiczne? Po pierwsze dziecko chronione jest przez mięśnie macicy. Po drugie – podczas seksu płód odczuwać może tylko i wyłącznie przyjemne kołysanie, bez względu na pozycje do kochania dziecku nie stanie się krzywda.

Tak naprawdę, jeśli ciąża nie jest zagrożona – nie ma żadnych przeciwskazań, żeby przestać korzystać z rozkoszy miłosnych igraszek, warto znaleźć pozycje do kochania, które nie będą dyskomfortowe dla kobiety. W tym kontekście istotne są przede wszystkim pozycje do kochania. O tym jednak w drugiej części artykułu.

Seks w ciąży jest wskazany, jeśli ciąża nie jest zagrożona
Seks w ciąży jest wskazany, jeśli ciąża nie jest zagrożona

Kolejne pytanie brzmi: czy podczas ostatniego trymestru ciąży trzeba zrezygnować z seksu, czy pozycje do kochania mogą być wyzwaniem zwłaszcza w kontekście fizycznym? Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, również w ostatnim trymestrze nie istnieją żadne przeciwwskazania. Mogą jednak pojawić się inne problemy. Ostatnie miesiące ciąży są dosyć uciążliwe, dlatego pozycje do kochania czy rodzaj pieszczot musi być dopasowany do potrzeb nie tylko mężczyzny, ale przede wszystkim ciężarnej.

Wiele kobiet narzeka na puchnięcie stóp, znaczne odczucie ciężkości. Stresuje się również przed nadchodzącym porodem. To zazwyczaj czynniki wpływające na brak zainteresowania seksem, a dla przykładu pozycje do kochania mogą być uciążliwe i mało atrakcyjne dlapary. Podczas ciąży bliźniaczej lub innych niedyspozycji warto zrezygnować z seksu, skupmy się na innych doznaniach. Spacer z partnerem i przytulanie zaspokoją wówczas potrzebę bliskości.

seks
seks [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

Częstym mitem krążącym na temat seksu podczas ciąży jest brak doznań fizycznych. Ten mit również trzeba definitywnie obalić. Tak naprawdę jest na odwrót. W czasie ciąży kobieta jest bardziej wrażliwa, dlatego też przyszła mama może odkryć nową jakość doznań. Dodatkowo podczas orgazmu wyzwala się oksytocyna nazywana hormonem miłości. Dzięki temu kobieta czuje się bardziej zrelaksowana i spokojna, a idealnie dobrane pozycje do kochania będą gwarancją pełnej seksualnej satysfakcji.

To też warto wiedzieć

2. Pozycje do kochania - bezpieczne pozycje do kochania

Bezpieczne pozycje do kochania w ciąży to te, które nie powodują uciskania brzucha. Istnieje zasada – im brzuch większy, tym powinniśmy zachować jak najwięcej ostrożności. Na szczęście sztuka kochania ma nam wiele do zaoferowania w tym aspekcie, a pozycje do kochania mogą być bardzo różne wszystko zależy od inwencji, ale i potrzeb pary.

Jeśli brzuch nie jest jeszcze tak duży, można z powodzeniem zastosować pozycję kowbojską przednią lub tylną. Kobieta siada na udach mężczyzny i sama decyduje o tym, jak jej wygodniej. Może pochylić się do przodu, położyć dłonie na barkach swojego partnera. Mężczyzna podtrzymuje biodra kobiety utrzymując stabilność. Idealną pozycją do kochania są tak zwane łyżeczki. Kobiety leży na boku, a mężczyzna za nią. Dzięki tej pozycji seks może być dla obojga prawdziwym relaksem. Inną polecaną pozycją jest pozycja boczna przednia oraz kolankowo-łokciowa. Pozycje do kochania, częstotliwość stosunku czy rodzaj pieszczot powinien być dobrany przez partnetrów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Katarzyna Bajszczak
Pozycje do kochania – seks w ciąży i bezpieczne pozycje
Pozycje do kochania – seks w ciąży i bezpieczne pozycje
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza