Trwa ładowanie...

Pozycja przeciwwstrząsowa - na czym polega, zastosowanie, kontrowersje

Pozycja przeciwwstrząsowa to element pierwszej pomocy, który polega na ułożeniu ciała poszkodowanego w ściśle określony sposób. Okazuje się jednak, że istnieje wiele kontrowersji, związanych z pozycją przeciwwstrząsową, które podważają jej skuteczność. Co warto wiedzieć o pozycji przeciwwstrząsowej i kiedy warto ją zastosować?

spis treści

1. Co to jest pozycja przeciwwstrząsowa?

Pozycja przeciwwstrząsowa to ułożenie ciała poszkodowanego, u którego doszło do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Pacjent musi być przytomny, nie może odczuwać duszności ani posiadać urazów kręgosłupa czy kończyn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Najczęściej pozycja przeciwwstrząsowa jest stosowana, gdy spadek ciśnienia krwi jest spowodowany omdleniem lub wstrząsem. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ułożenie ciała w taki sposób może nie być dobrym rozwiązaniem.

2. Na czym polega pozycja przeciwwstrząsowa?

Pozycja przeciwwstrząsowa to ułożenie ciała na noszach lub łóżku pod kątem około 30 stopni:

 • na poziomej powierzchni,
 • na wznak,
 • z głową leżąco na płaskiej powierzchni lub lekko uniesioną (2-3 cm),
 • z wyprostowanymi nogami podniesionymi powyżej poziomu twarzy,
 • kończyny muszą być czymś podparte, najlepiej na całej długości.

3. Kiedy stosuje się pozycję przeciwwstrząsową?

Pozycja przeciwwstrząsowa jest standardowym postępowaniem w przypadku wstrząsu krwotocznego, pojawiającego się w wyniku utraty krwi. Jest również elementem pierwszej pomocy w przypadku krwotoku wewnętrznego.

Stan ten objawiają zaburzenia świadomości i zaburzenia zachowania, aż do utraty świadomości. Dodatkowo można zauważyć bladość skóry, wychłodzenie, zwiększenie częstotliwości oddechów i akcji serca.

Po uciśnięciu palca powrót kapilarny wynosi więcej dwie sekundy. Wówczas pozycja przeciwwstrząsowa ułatwia dopłynięcie krwi w miejsca, gdzie jest bardziej potrzebna.

Zobacz także:

4. Kontrowersje związane z pozycją przeciwwstrząsową

Podstawowy zarzut odnosi się do tego, że pozycja przeciwwstrząsowa nie ma znaczącego wpływu na ciśnienie krwi. W trakcie wstrząsu rozpoznaje się odruchową centralizację krążenia, czyli obkurczenie naczyń w kończynach.

Wówczas bez względu na ułożenie ciała dochodzi do zwiększenia ciśnienia w okolicy narządów, niezbędnych do życia (serca, płuc czy mózgu). Dodatkowo po ułożeniu chorego w pozycji przeciwwstrząsowej już po kilku minutach zanika efekt wzrostu ciśnienia.

Ułożenie chorego może nasilić krwotok w górnych częściach ciała, a ucisk na przeponę może utrudniać oddychanie. Z tego powodu pozycja przeciwwstrząsowa jest coraz rzadziej stosowana w ramach pierwszej pomocy.

5. Kiedy nie należy stosować pozycji przeciwwstrząsowej?

 • utrata świadomości,
 • podejrzenie urazu kręgosłupa,
 • podejrzenie urazu kończyń dolnych,
 • uraz głowy,
 • krwawienie śródczaszkowe,
 • duszności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza