Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Poznaj yerba mate – doskonałą alternatywę dla kawy!

Artykuł sponosorowany

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Z roku na rok yerba mate zdobywa coraz większą popularność. Ceni się ją nie tylko za właściwości pobudzające, lecz również zawarte w niej cenne składniki odżywcze i minerały. Jakie zalety ma yerba mate i czego potrzeba, aby móc się nią delektować? Podpowiadamy!

(Materiał partnera)

Yerba mate – co to jest i skąd pochodzi?

Yerba mate to susz produkowany z z listków ostrokrzewu paragwajskiego (łac. Ilex paraguariensis). Roślina występuje naturalnie w strefie podzwrotnikowej Ameryki Południowej. Jej odkrywcami i pierwszymi użytkownikami byli Indianie z plemienia Guarani zamieszkujący tereny dzisiejszego Paragwaju. Napary z liści ostrokrzewu zmniejszały uczucie zmęczenia i rozjaśniały umysł. Chętnie wykorzystywano je przed nocnymi wartami, polowaniami oraz podczas niektórych rytuałów. Nic dziwnego, że yerba mate zyskała wśród nich status boskiego daru i obiekt czci. W okresie konkwisty napar został rozpowszechniony przez jezuitów i po dziś dzień jest istotnym elementem tożsamości kulturowej wielu krajów Ameryki Południowej. Cieszy się tam znacznie większą popularnością niż rozpowszechniona w Europie kawa czy herbata i jest spożywany przez znaczną część populacji.

Właściwości yerba mate

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak smakuje yerba mate. Cechą charakterystyczną tego napoju jest goryczka, która w zależności od rodzaju produktu może być subtelna lub mocno wyczuwalna. Yerba mate to jednak napar pełen nie tylko oryginalnego aromatu, ale też cennych właściwości. Jest szczególnie ceniona za dużą zawartość naturalnej kofeiny i wynikający z tego efekt pobudzenia. Nic dziwnego, że uznaje się ją za doskonałą alternatywę dla kawy. Na uwagę zasługuje także spore nasycenie pierwiastkami potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród nich należy wymienić magnez, potas czy wapń. Nie można zapomnieć także o witaminach z grupy B oraz antyoksydantach wspierających walkę z wolnymi rodnikami czyli substancjami odpowiedzialne za rozwój niektórych rodzajów nowotworów. Yerba mate może być też pomocna w procesie odchudzania; napary z ostrokrzewu wywołują bowiem uczucie sytości i redukują wchłanianie tłuszczów przez organizm. Co wybrać? Naszym bestsellerem jest zielona yerba mate energia z dodatkiem guarany. Pobudza i smakuje naprawdę doskonale!

(Materiał partnera)

Jak pić yerba mate?

Choć yerba mate przypomina nieco dobrze nam znaną herbatę, sposób jej przygotowania jest jednak inny. Jak zaparzyć yerba mate? Warto zaopatrzyć się w dwa podstawowe akcesoria: naczynko oraz słomkę z filtrem – bombillę. Do naczynka należy wsypać około 30 g suszu, a następnie delikatnie je przechylić tak, aby uformował się kopiec. Następnie produkt można zalać wodą. Kolejnym niesamowicie istotnym czynnikiem jest temperatura wody – yerba mate nie może być zalewana wrzątkiem! Tak gorąca woda redukuje właściwości naparów i wzmacnia ich gorycz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat yerba mate, odwiedź yerba mate sklep PoYerbani.pl – oprócz mnóstwa ciekawych informacji znajdziesz tam setki wysokiej jakości produktów, dzięki którym lepiej poznasz świat południowoamerykańskich naparów!

Artykuł sponsorowany

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza