Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Poznaj dławicę piersiową - jaki jest cel kampanii?

W marcu rozpoczęła się kampania "Poznaj dławicę piersiową", którą organizuje Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Pierwszy raz odbywa się także w Polsce, dlatego 25 marca niektóre budynki świeciły się na czerwono. Dlaczego powstała ta kampania społeczna?

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

1. Jaki jest cel kampanii Poznaj dławicę piersiową?

Międzynarodowa kampania „Angina Awareness Initiative” ("Poznaj Dławicę Piersiową") rozpoczęła się w październiku 2017 roku. Pomysłodawcą było Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC).

W marcu 2019 roku rozpoczęła się kolejna edycja, a pierwszy raz ma miejsce również w naszym kraju. Wsparcie zaoferowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem kampanii "Poznaj dławicę piersiowej" jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społeczeństwa.

Pierwszym działaniem, które miało zwrócić uwagę na występowanie choroby było podświetlenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz Spodka w Katowicach.

Profesor Piotr Jankowski twierdzi, że iluminacja to symbol, ale razem z publikacjami, dotyczącymi dławicy piersiowej dotrze do znacznej części społeczeństwa.

Bardzo ważne, by jak najwięcej osób wiedziało, że oprócz bólu w klatce piersiowej istnieje wiele innych, mniej charakterystycznych objawów, których ignorowanie może mieć wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

W Polsce dławica piersiowa może występować nawet u 1,5 miliona osób. U połowy osób jest pierwszym objawem choroby niedokrwiennej serca. Choroba jest popularna również w innych krajach, w USA dotyczy 8,5 miliona osób.

Zwiększenie wiedzy na temat dławicy piersiowej jest bardzo ważna, ponieważ choroba nie zostaje rozpoznawana u ponad 43 proc. pacjentów z chorobą wieńcową.

Ponadto, zdarza się, że leczenie dławicy piersiowej opiera się na nieodpowiednich dawkach leków kardiologicznych. Więcej informacji o kampanii społecznej można znaleźć na stronie internetowej dbajoserce.pl.

2. Co oznacza dławica piersiowa?

Dławica piersiowa, czyli dusznica bolesna to jedna z postaci choroby wieńcowej. Charakterystyczne objawy tej choroby to:

Najczęściej symptomy pojawiają się w trakcie aktywności fizycznej i silnego stresu, ale mogą pojawić się również w innej sytuacji. Ból utrzymuje się najczęściej przez kilka minut i ustaje.

Jeżeli nie mija po upływie 15 minut należy wezwać pogotowie ratunkowe lub udać się do najbliższej placówki medycznej. Powtarzające się objawy dławicy piersiowej mogą zapowiadać zawał serca.

Z czasem symptomy pojawiają się podczas codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach czy spacer. W zaawansowanym stopniu mogą występować również w spoczynku, co utrudnia podejmowanie jakiejkolwiek aktywności.

Przyczyną bólu jest zwężenie tętnic wieńcowych, które prowadzą krew do serca. Szybkie rozpoznanie dławicy piersiowej i rozpoczęcie leczenia może uchronić przed zawałem serca. Ponadto, choroba zwiększa ryzyko wystąpienia niepełnosprawności oraz depresji, ponieważ objawy wywołują strach przed śmiercią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza