Trwa ładowanie...

Powikłania torbieli jajnika – pęknięcie, skręcenie, problemy związane z ciążą

Torbiel jajnika to przypadłość wielu kobiet. Najczęściej jest to mała zmiana, związana z nawet niewielkimi zaburzeniami hormonalnym, która szybko samoistnie zanika. Czasem torbiel może osiągać wielkość nawet kilkunastu centymetrów. Im większa torbiel, tym wyższe ryzyko wystąpienia powikłań z nią związanych. Jednak czasem może do nich dojść nawet w przypadku cyst dużo mniejszych.

spis treści

1. Powikłania torbieli jajnika – pęknięcie

Pęknięcie torbieli jajnika jest bardzo poważnym stanem klinicznym, zaliczanym do stanów tzw. „ostrego brzucha”. Najczęściej jest efektem urazu mechanicznego, ale w przypadku cienkościennych torbieli może dojść do niego nawet podczas badania ginekologicznego czy stosunku seksualnego.

Zobacz film: "U 80 proc. kobiet wykrywany jest dopiero w bardzo zaawansowanym stadium..."

Wśród objawów pęknięcia torbieli jajnika można wymienić: nagły, silny, jednostronny ból podbrzusza, stany podgorączkowe, tkliwość uciskową w rzucie jajnika. Płyn, który wypłynął z pękniętej torbieli może drażnić zakończenia nerwowe zlokalizowane na otrzewnej, powodując wystąpienie nudności i wymiotów. W skrajnych przypadkach dochodzi do zapalenia otrzewnej, czego podstawowym objawem w badaniu jest twardy, deskowaty brzuch.

Nagły, kłujący, jednostronny ból jajnika może świadczyć o pęknięciu torbieli.
Nagły, kłujący, jednostronny ból jajnika może świadczyć o pęknięciu torbieli. (123RTF)

Postępowaniem z wyboru przy pęknięciu torbieli jajnika jest zabieg chirurgiczny, najczęściej laparoskopowy. Polega on na usunięciu pękniętej torbieli i przepłukaniu jamy otrzewnej, aby zapobiec zapaleniu otrzewnej.

2. Powikłania torbieli jajnika – skręcenie

Skręcenie torbieli jest również ostrym stanem. Może do niego dochodzić izolowanie lub w połączeniu z pęknięciem cysty. Prowadzi ono wówczas do utrudnienia dopływu krwi do jajnika i w przypadku niepodjęcia natychmiastowej interwencji, nawet jego martwicy.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

Objawy skręcenia torbieli jajnika są praktycznie takie same, jak przy pęknięciu torbieli jajnika. Dominuje jednostronny, kłujący ból w rzucie jajnika, który narasta w miarę upływu czasu. Może być on zlokalizowany wyłącznie w miednicy, a w innych przypadkach promieniuje aż do pleców i wtedy należy różnicować go z ostrym zapaleniem trzustki. Często także obserwuje się objawy ogólne, takie jak złe samopoczucie czy omdlenia. Niezbędne jest natychmiastowe leczenie operacyjne. Jakiekolwiek opóźnienia, mogą spowodować martwicę gonady, prowadzącą do niepłodności.

3. Powikłania torbieli jajnika – problemy związane z ciążą

Małe torbiele czynnościowe z reguły nie powodują problemów z zajściem i utrzymaniem ciąży. W przypadku dużych zmian, mogą one uciskać macicę i uniemożliwiać rozwój płodu w jej jamie, prowadząc do poronienia. Cysta jajnika nieuchronnie, rozrastając się, niszczy miąższ jajnika. Jest to zwłaszcza zauważalne w przypadku chorób przebiegających z mnogimi torbielami jajnika, jak zespół policystycznych jajników. W zaawansowanych przypadkach, jedyną metodą leczenia jest usunięcie jednej lub obu gonad, co znacznie ogranicza płodność.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Ponadto należy zaznaczyć, że powstawanie torbieli zarówno czynnościowych, jak i przy zespole policystycznych jajników, ma związek z zaburzeniami hormonalnymi. Te z kolei z pewnością mogą wpływać na wystąpienie trudności z zajściem i utrzymaniem ciąży.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza