Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – zapalenia, ropnie, porażenie nerwu twarzowego

Ostre zapalenie ucha środkowego najczęściej łatwo samoistnie ustępuje. Niekiedy jednak zdarza się, że dochodzi do rozwoju poważnych powikłań. Ma to ścisły związek z lokalizacją ucha środkowego.

Zobacz film: "Sukces polskich naukowców. Wymyślili i wszczepili pierwszą protezę ucha środkowego"

Wszelkie zakażenia mogą dość łatwo szerzyć się do jamy czaszki na mózg i opony mózgowe, ale także na ucho wewnętrzne doprowadzając do zaburzeń słuchu i równowagi.

spis treści

1. Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – zapalenia

Najczęstszym powikłaniem ostrego zapalenia ucha środkowego jest jego przejście w formę przewlekłą. Dochodzi do niego, kiedy infekcja nie została doleczona, a w błonie bębenkowej pozostaje otwór po samoistnym pęknięciu lub paracentezie. Patogeny wówczas bardzo łatwo wnikają do wnętrza ucha środkowego. Leczenie polega na operacyjnym zamknięciu ubytku w błonie bębenkowej.

Innymi powikłaniem zapalnym jest zapalenie wyrostka sutkowatego. Jest to wyrostek kości skroniowej, łatwo wyczuwalny za małżowiną uszną. Staje się on silnie zaczerwieniony i bardzo bolesny. Może wówczas dojść do rozwinięcia ropnia i powstania przetoki na zewnątrz skóry.

Porażenie nerwu twarzowego może być jednym z powikłań ostrego zapalenia ucha środkowego.
Porażenie nerwu twarzowego może być jednym z powikłań ostrego zapalenia ucha środkowego. (123RTF)

Zapalenie ucha środkowego może także rozszerzyć się na struktury ucha wewnętrznego, konkretnie błędnik. Jest to narząd odpowiedzialny za zmysł słuchu i równowagi. Dlatego w przypadku jego zapalenia dochodzi do upośledzenia słuchu, szumów usznych, ale także zaburzeń równowagi z nudnościami i wymiotami.

Ostre zapalenie ucha środkowego może także spowodować powikłania wewnątrzczaszkowe, takie jak zapalenie opon mózgowych.

2. Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – ropnie

Ropień to ostroodgraniczone zbiorowisko ropy w obrębie tkanki spowodowane infekcją bakteryjną, głównie gronkowcami i beztlenowcami. Mimo, że te rodzaje bakterii skrajnie rzadko są pierwotną przyczyną zapalenia ucha środkowego, to stosunkowo łatwo może dochodzić do nadkażenia bakteryjnego w przebiegu innej infekcji.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Powikłaniami ostrego zapalenia ucha środkowego mogą być ropnie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą one powodować objawy podobne do tych, występujących przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, jak sztywność karku, nudności, ból głowy czy gorączka. W leczeniu ropni najczęściej stosuje się antybiotykoterapię. Czasem jednak, zwłaszcza wtedy, gdy ropień uciska ważne struktury niezbędny okazuje się zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu i drenażu treści ropnia.

3. Powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego – porażenie nerwu twarzowego

Nerw twarzowy to jeden z nerwów czaszkowych, kojarzący się głównie z unerwieniem mięśni mimicznych twarzy. Przebiega on na przyśrodkowej części jamy bębenkowej, przez co zakażenie ucha środkowego może łatwo przenieść się na nerw, doprowadzając do jego porażenia.

Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują,

zobacz galerię

Objawy to: niemożność marszczenia czoła, domknięcia powieki, opadanie kącika ust, wygładzenie fałdu nosowo-policzkowego po stronie zakażonego ucha.

Najczęściej po wyleczeniu infekcji ucha i odpowiedniej rehabilitacji, porażenie ustępuje, a sprawność mięśni mimicznych zostaje zupełnie przywrócona.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza