Trwa ładowanie...

Powikłania nadciśnienia tętniczego – sercowo-naczyniowe, nerkowe, mózgowe, oczne

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą powszechną, ale niestety często bagatelizowaną. Niektórzy pacjenci przestrzegają ściśle zaleceń lekarza, notując skrupulatnie codzienne wyniki pomiarów, zmieniając styl życia i przyjmując regularnie leki. Inni z kolei, nie odczuwając istotnych zmian samopoczucia, nie kontrolują wartości ciśnienia i ignorują zalecenia lekarskie, biorąc leki, kiedy sobie o tym przypomną. Niestety nadciśnienie to choroba pustosząca organizm i znacznie zwiększająca ryzyko zgonów z powodów sercowo-naczyniowych.

Zobacz film: "Nadciśnienie - najczęstsze powikłania"

spis treści

1. Powikłania nadciśnienia tętniczego – sercowo-naczyniowe

Nierozpoznane i nieleczone powikłania sercowo-naczyniowe nieuchronnie prowadzą do zgonu pacjenta. Nadciśnienie tętnicze powoduje przyspieszenie rozwoju miażdżycy w wielu tętnicach organizmu, np. wieńcowych, dostarczających krew do tkanek serca, nerkowych czy w kończynach dolnych. Na powierzchni blaszki miażdżycowej może dochodzić do wykrzepiania krwi, co prowadzi do zatamowania dopływu krwi do komórek. Nieuchronnie spowoduje to ich niedotlenienie i martwicę. Takie zjawisko w tętnicach wieńcowych to istota zawału serca.

Pamiętajmy także, że wzrost ciśnienia krwi powoduje, że serce musi użyć większej siły, aby wtłoczyć krew do tętnic, co prowadzi do przerostu jego tkanek, głównie lewej komory. Stąd prosta droga do rozwoju niewydolności serca i zaburzeń jego rytmu, czyli arytmii. Może wówczas dojść także do nagłego zatrzymania krążenia.

Regularne kontrole wartości ciśnienia i stosowanie się do zaleceń lekarza to najlepsze sposoby zapobiegania powikłaniom.
Regularne kontrole wartości ciśnienia i stosowanie się do zaleceń lekarza to najlepsze sposoby zapobiegania powikłaniom. (123RTF)

Ponadto zwiększone ciśnienie, panujące w obrębie naczyń krwionośnych predysponuje pacjenta do uszkodzeń ścian naczyń i powstania np. tętniaków aorty. Ich pęknięcie lub rozwarstwienie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

2. Powikłania nadciśnienia tętniczego - nerkowe

Kolejnym niezwykle istotnym narządem, który ulega uszkodzeniu w przebiegu nadciśnienia tętniczego jest nerka. Choroba doprowadza do obniżenia zdolności filtracji, a co za tym idzie utrudniony jest proces metabolizowania leków i wydalania szkodliwych produktów przemiany materii. Postępujące nadciśnienie, nieuchronnie prowadzi do niewydolności nerek.

3. Powikłania nadciśnienia tętniczego – mózgowe

Powikłania mózgowe w przebiegu nadciśnienia są oparte na tym samym mechanizmie, co powikłania sercowe. Głównie polegają na przyspieszeniu odkładania blaszki miażdżycowej, co może doprowadzić do przemijających napadów niedokrwiennych i udaru mózgu.

Dodatkowo podwyższone ciśnienie tętnicze może powodować uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, ich pękanie i groźne dla życia krwotoki wewnątrzczaszkowe.

4. Powikłania nadciśnienia tętniczego – oczne

Kolejnym powikłaniem nadciśnienia tętniczego są zmiany na dnie oka pod postacią retinopatii nadciśnieniowej. Dochodzi wówczas do uszkodzenia samej siatkówki, jak i jej naczyń. W przypadku wystąpienia krwotoków na dnie oka, dochodzi do upośledzenia ostrości widzenia i ubytków w polu widzenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Niekontrolowane i nieuregulowane nadciśnienie prowadzi także do neuropatii nadciśnieniowej, czyli uszkodzenia nerwu wzrokowego, nieuchronnie prowadzącego do utarty wzroku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza