Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Potylica – zaburzenia, ból potylicy a migrena, guzy

Potylica to tylna część sklepienia czaszki, która osłania mózg zarówno od dołu jak i z tyłu. W obrębie potylicy występują bóle prowadzące do różnych chorób. Bóle w potylicy wynikają najczęściej z nieprawidłowości występujących w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zobacz film: "Nietypowe przyczyny bólu głowy"

spis treści

1. Potylica – zaburzenia

Bóle głowy w okolicy potylicy zwiastują wiele różnorakich chorób. Stwierdzają zmiany patologiczne i wskazują konieczność wykonania badania tomografii komputerowej, ewentualnie rezonansu magnetycznego głowy. Narastający ból w dolnej części czaszki tworzą wieloczynnikowy zespół objawowy, ściśle związany z patologią występującą w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim
Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

zobacz galerię

Do jednej z nich zalicza się nadciśnienie, którego pierwszym objawem klinicznym jest pogorszone widzenie. Ból potylicy występuje również w nerwicy. Świadczy także o problemach z ciśnieniem. Bardzo często pojawia się przy podwyższonym ciśnieniu, bądź jego skokach. Towarzyszą temu objawy takie jak: szum w uszach, zawroty głowy, odczuwanie silnego pobudzenia, natomiast rano uczucie nadmiernego zmęczenia. Występowanie wyżej wymienionych objawów zwiastuje również rozwój guza nadnerczy jako pochodnego wzrostu ciśnienia krwi.

Obustronny, uciskający ból w okolicy potylicy zwiastuje napięciowy ból głowy, który ulega nasileniu zazwyczaj pod koniec dnia. Przykurcze mięśni jak i zaburzenia w przepływie krwi do mózgu są charakterystycznymi objawami zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, któremu towarzyszy ból w okolicy potylicy. Ból w potylicy może dotyczyć również zaburzenia o nazwie szyjnopochodny ból głowy przypominający migrenę, jednak utrzymujący się codziennie i trwający nawet kilka tygodni – choć nie jest to regułą.

2. Potylica – ból potylicy a migrena

Odczuwanie promieniującego gniecenia do potylicy czy czoła jest związane z napięciowym bólem głowy. Nie należy go utożsamiać z migrenowym bólem głowy ze względu na występujące pomiędzy bólami różnice. W napięciowym bólu głowy występuje:

  • łagodne albo umiarkowane nasilenie bólu w szczególności w obrębie potylicy,
  • obustronny ból,
  • czas trwania od pół godziny, nawet do kilku tygodni.

Warto wiedzieć:

Migrenowy ból głowy charakteryzuje: łagodne lub umiarkowane nasilenie bólu w okolicach potylicy, czoła itp., ból jednostronny, * nadwrażliwość na dźwięki czy światło.

3. Potylica – guzy

W obrębie potylicy może występować guz. Nie w każdym przypadku oznacza złośliwą zmianę. Konieczne jest skonsultowanie tej zmiany ze specjalistą i przeprowadzenie badań mających na celu wykluczenie nowotworu. Guzy nowotworowe, które są umiejscowione na dole czaszki, bardzo często powodują ból w potylicy.

Co więcej, w znaczącej ilości przypadków wywołują promieniowanie od karku i szyi. Dlatego też niezmiernie ważne jest jak najszybsze skonsultowanie z lekarzem odczuwalnych objawów. Nadmienia się, że występowanie ostrych ataków bólu potylicznego uznawane jest za pierwsze z symptomów udaru, jak również i zmian nowotworach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza