Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Potrząsanie głową w celu pozbycia się wody z ucha, może prowadzić do uszkodzenia mózgu

Naukowcy z Cornell University i Virginia Tech, którzy zbadali przyspieszenie potrzebne do wyrzucenia wody z kanału słuchowego. Wyniki badań szokują… potrząsanie głową może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Najbardziej narażone są dzieci.

Zobacz film: "Bakterie w słuchawkach prysznicowych"

1. Potrząsanie głową w celu pozbycia się wody

Potrząsanie głową w celu pozbycia się wody, która nalała się do ucha, może prowadzić do uszkodzenia mózgu. Są to wnioski naukowców, którzy o wynikach swoich badań poinformowali podczas 72. Dorocznego Spotkania Wydziału Dynamiki Płynów Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego.

Badacze wykonali ze szklanej tuby hydrofobowej uproszczony model kanału słuchowego i umieścili go na strunie, stymulując przy tym potrząsanie głowy.

Ucho a zdrowie. Sprawdź zagrożenie chorobami serca i rakiem
Ucho a zdrowie. Sprawdź zagrożenie chorobami serca i rakiem [6 zdjęć]

Uszy to narząd słuchu. U każdego wyglądają trochę inaczej, ponieważ kształt uszu jest niepowtarzalny.

zobacz galerię

Badania wykazały, że krytyczne przyspieszenie potrzebne do pozbycia się wody zależy w dużej mierze od ilości wody i jej pozycji w kanale. Przyspieszenie może spowodować poważne uszkodzenie ludzkiego mózgu. Jest ono znacznie wyższe w tubach o małym przekroju, co oznacza, że pozbycie się wody z ucha poprzez potrząsanie jest trudniejsze dla dzieci niż dla dorosłych.

Z jaką prędkością wytrząsana jest woda z kanału słuchowego dzieci? Aby się jej pozbyć, potrzebne jest przyspieszenie nawet 10-krotnie przekraczające przyspieszenie ziemskie.

Woda w uchu po kąpieli
Woda w uchu po kąpieli (iStock)

Jak zatem pozbyć się wody? Z odpowiedzią przychodzi jeden z autorów badania.

"Jednym z czynników decydujących o wypłynięciu płynu z ucha jest jego napięcie powierzchniowe - mówi Baskota. - Prawdopodobnie wpuszczenie kilku kropli płynu u niższym napięciu powierzchniowym niż woda, takiego jak alkohol czy ocet, pozwoli zmniejszyć napięcie powierzchniowe i spowoduje wypłynięcie wody z ucha" – stwierdził.

Spróbujecie po następnej kąpieli?

Zobacz także: Ucho pływaka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza