Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie TEMAT MIESIĄCA: ALERGIE

Postanowił zaaplikować sobie morfinę w nietypowy sposób. Lekarze musieli amputować mu palce

51-latek, który borykał się z uzależnieniem od narkotyków, chciał uśmierzyć głód za pomocą morfiny. Zmiażdżył tabletki i postanowił je wstrzyknąć w przedramię. Lekarzom, mimo prób, nie udało się uratować palców mężczyzny.

Zobacz film: "Amputacja stopy cukrzycowej"

spis treści

1. Doszło do rabdomiolizy

Na łamach "American Journal of Case Reports" ukazało się studium przypadku 51-letniego mieszkańca stolicy Brazylii. Mężczyzna podczas kryzysu abstynencyjnego postanowił wstrzyknąć sobie w przedramię morfinę. Ta występuje w postaci płynu do iniekcji, a także tabletek doustnych. Brazylijczyk wykorzystał rozkruszone tabletki opiatu.

Już godzinę później trafił do stołecznego szpitala, gdzie lekarze rozpoczęli interwencję. Zauważyli, że palce mężczyzny są sine i zimne. Przedramię pacjenta zaczęło puchnąć, a wkrótce później okazało się, że stan 51-latka jest na tyle poważny, że konieczne jest umieszczenie go na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Diagnoza? Rabdomioliza, czyli rozpad mięśni. Może do niego dojść wskutek urazu mechanicznego, ale też z powodu zatrucia lekami czy alkoholem, a nawet niektórych infekcji wirusowych. Do rabdomiolizy mogą doprowadzić poparzenia, intensywny wysiłek fizyczny, porażenie prądem, a także przedawkowanie takich substancji jak kokaina czy amfetamina.

Dochodzi wówczas do przedostania się do krwiobiegu składników znajdujących się wewnątrz komórek mięśniowych. To może doprowadzić do uszkodzenia serca i nerek, a niekiedy jest stanem zagrażającym życiu.

2. Lekarze musieli amputować palce

W przypadku 51-latka ucierpiały początkowo nerki, jednak już po dziesięciu dniach okazało się, że konieczna jest amputacja wszystkich pięciu palców prawej ręki. Mauro Passos, kardiolog z University of Brasilia, przyznał, że lekarze użyli kamer termowizyjnych, by ocenić postęp procesu martwiczego w palcach mężczyzny. Ich zdaniem morfina była zanieczyszczona, co spowodowało uszkodzenie wyściółki tętnic i odcięło dopływ krwi do palców pacjenta.

Palce mężczyzny zrobiły się niemal czarne
Palce mężczyzny zrobiły się niemal czarne (Facebook)

Morfina to silny lek przeciwbólowy, ale też środek psychoaktywny. Jest alkaloidem, który działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Stosuje się ją w klinicznym uśmierzaniu bólu, jednak ma też silne działanie uzależniające.

Mimo to w niektórych krajach stosowana jest do opiatowej terapii substytucyjnej (ang. opiate substitution theraphy, OST).

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ogłosiła rekordowe 80 000 zgonów związanych z opioidami w okresie od listopada 2020 r. do 2021 r. W Stanach Zjednoczonych nadużywanie opiatów jest dużym problemem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza