Trwa ładowanie...

Poród rodzinny

Poród to moment, na który czeka cała rodzina przez dziewięć długich miesięcy. Obecnie ciężarna może zdecydować się na poród rodzinny, przy którym może być obecny jej mąż, ale także jej siostra, mama czy przyjaciółka. Dzięki obecności bliskich podczas porodu rodzącej łatwiej jest znieść te niezwykle trudne i bolesne chwile. W tym przypadku przygotowanie do porodu obowiązuje również obecnego przy nim członka rodziny. Osoba postronna może bowiem utrudnić akcję porodową. Bezpieczny poród możliwy jest tylko, gdy wszyscy jego uczestnicy ze sobą współpracują.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Kto może uczestniczyć w porodzie rodzinnym?

Najczęściej osobą wspierającą kobietę podczas porodu jest jej partner, lecz może to być także przyjaciółka lub mama. Tak naprawdę to od ciebie zależy, kto będzie tobie towarzyszył podczas tego ważnego momentu.

2. Jak wygląda poród rodzinny?

Poród rodzinny najczęściej odbywa się w specjalnej sali porodów rodzinnych. Jest to sala przypominająca zwykły pokój, stoją tam zwykłe sprzęty i meble, a wszelkie "urządzenia", które mogą okazać się pomocne podczas porodu, są niewidoczne. Zwykle jest też możliwość porodu w wodzie. W niektórych przypadkach położne zgadzają się na odbieranie porodu rodzinnego w salach wieloosobowych, ale tylko, jeśli pozostałe łóżka są wolne.

Osoba towarzysząca ci podczas porodu będzie mogła z tobą być cały czas. Może też w każdej chwili wyjść, jeśli poczuje się zbędna. Sam poród jest odbierany przez położną, a towarzysząca bliska osoba zazwyczaj wtedy wychodzi. Twój partner lub przyjaciółka są najbardziej potrzebni tuż przed i po akcji porodowej, aby móc łagodzić objawy porodu przed skurczami partymi i objawy po urodzeniu dziecka.

3. Przygotowanie do porodu rodzinnego

Poród w obecności osoby bliskiej
Poród w obecności osoby bliskiej

Osoby biorące udział w porodzie rodzinnym powinny zostać do tego odpowiednio przygotowane, inaczej mogą

zobacz galerię

Poród rodzinny jest czymś innym niż poród w domu, choć wiąże się z obecnością najbliższej rodziny. Podstawowa różnica to ta, że odbywa się on w szpitalu. Może pomóc w przetrwaniu tych trudnych chwil, jednak decyzja o nim nie może być wymuszona, gdyż nie każdy mężczyzna czuje się gotowy, by uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu. Wielu z nich może nie wiedzieć, jak należy reagować, gdy kobieta krzyczy lub płacze z bólu.

Myliłby się ktoś, kto uważałby, że poród rodzinny nie wymaga żadnych przygotowań. Przeciwnie, powinien być on zwieńczeniem zajęć w szkole rodzenia i wspólnego oczekiwania na poród. Mężczyzna (lub inna osoba obecna przy porodzie) powinien w tym czasie dodawać rodzącej otuchy, masować plecy, ocierać pot, zwilżać usta, a wreszcie liczyć skurcze. Poród rodzinny wiąże się przede wszystkim ze wsparciem i pomocą, i taka jest rola osoby, która jest przy nim obecna.

W niektórych szpitalach poród rodzinny jest bezpłatny, jednakże w większości miejsc należy za niego zapłacić, a cena uzależniona jest w dużym stopniu od tego, czy jest to placówka państwowa czy prywatna klinika. Zanim zdecydujesz się na poród rodzinny, powinnaś wspólnie z mężem podpisać umowę dotyczącą wynajęcia sali i wynagrodzenia dla położnej. Dodatkowo, jeśli decydujesz się na poród w prywatnej klinice, musisz pamiętać, że oddzielnie trzeba tam płacić za każdą dobę.

4. Zalety i wady porodu rodzinnego

Poród rodzinny ma w sobie pewne wady i zalety, dlatego decydując się na niego musicie rozważyć, czy wniesie on coś dobrego do waszego związku czy przeciwnie - spowoduje dystans i uprzedzenie. Poród z mężem może mieć następujące zalety:

 • daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa,
 • rodzi poczucie wzajemnego zaufania i wzmacnia więzi uczuciowe między partnerami,
 • pomaga pokonać kobiecie poczucie osamotnienia,
 • wdraża mężczyznę do roli ojca i budzi w nim poczucie odpowiedzialności za swoją partnerkę i dziecko,
 • osoba, która była z tobą na zajęciach szkoły rodzenia, będzie pamiętała o potrzebnych ci w szpitalu rzeczach, będzie także wiedziała, jak pomóc ci łagodzić objawy porodu;
 • ciągle jest przy tobie ktoś, kto pomoże ci w drobnych rzeczach: w pójściu do toalety, w zmierzeniu czasu między skurczami, w wykonywaniu ćwiczeń przyspieszających poród;
 • dobrze "wyszkolony" przyszły tata może pomóc ci złagodzić bolesne skurcze porodowe, masując ci dół pleców;
 • poród rodzinny to wielkie przeżycie dla całej twojej rodziny - także dla ojca dziecka, który po wszystkim będzie mógł odciąć pępowinę;
 • poród rodzinny to także wspólnie spędzony czas przed samym porodem i po porodzie, w tym czasie można wspólnie cieszyć się tym ważnym momentem.
 • pomaga w nawiązaniu pozytywnego kontaktu między kobietą a położną.

Niestety, poródrodzinny może wiązać się także z pewnymi minusami, do których należy m.in. brak przygotowania psychicznego mężczyzny na poród. Niejednokrotnie zdarza się, że partner jest bardziej przerażony niż sama rodząca, nieraz mdleje i słabnie. Innym razem tylko kurczowo trzyma kobietę za rękę, co może wzbudzić w niej uczucia braku pewności i oparcia w mężczyźnie. Innymi wadami porodu rodzinnego jest to, że ojciec dziecka nie może czuć przymusu bycia z tobą podczas porodu - jeśli nie czuje się na to psychicznie gotowy, takie wspólne rodzenie może być dla niego strasznym przeżyciem, utrudniającym późniejsze życie, a fizjologia i objawy porodu mogą mu "obrzydzić" myśl o seksie. Oprócz tego w czasie porodu rodzinnego, obecność ukochanego przy tobie może cię rozpraszać, niektóre osoby wolą być w tej sytuacji same, aby móc skupić się na tym, co mówi położna i lekarz, zależy to od indywidualnych preferencji każdej kobiety.

Dla niego samego zaś widok najbardziej fizjologicznych aspektów kobiecości może rodzić dystans wobec cielesności partnerki. Są to jednak rzadkie przypadki, gdyż w większości porodów wspólne rodzenie wpływa pozytywnie na związek. Poród z mężem wzmacnia poczucie więzi mężczyzny ze swoim dzieckiem. Obecność przy potomku od pierwszych chwil życia powoduje, że czuje się on za niego jeszcze bardziej odpowiedzialny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Poród w wodzie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza