Trwa ładowanie...

Poród naturalny - przebieg porodu, pozycje ciała, zalety

Poród naturalny to taki, który przebiega pod wpływem czynności skurczowej macicy i hormonów produkowanych przez organizm kobiety. Termin ten oznacza, że w czasie porodu nie było żadnych interwencji farmakologicznych i medycznych, do których zalicza się: podanie oksytocyny - hormonu wywołującego poród, podanie znieczulenia, zastosowanie kleszczy, próżnociągu lub cesarskiego cięcia.

spis treści

1. Przebieg porodu naturalnego

Poród naturalny odbywa się między 37. a 42. tygodniem ciąży, a dziecko jest w położeniu główkowym. Ten rodzaj porodu ma wiele zalet, jednak część kobiet obawia się bólu porodowego i wybiera znieczulenie zewnątrzoponowe.

Zobacz film: "O czym warto pamiętać przed i po porodzie?"

Przebieg porodu naturalnego można podzielić na kilka etapów. Rozpoczyna się w momencie, gdy skurcze macicy występują regularnie i powtarzają się co 10 minut. To właśnie dzięki nim szyjka macicy się rozwiera.

Przed tym etapem pojawia się również niewielka ilość śluzu o lekko różowym zabarwieniu – jest to czop śluzowy zamykający szyjkę macicy, który odpada przed rozpoczęciem skurczów.

Pierwszy etap porodu naturalnego to czas stopniowego rozwierania się ujścia wewnętrznego i zewnętrznego szyjki macicy. U kobiet rodzących po raz pierwszy trwa on zazwyczaj do osiemnastu godzin, natomiast u kobiet, które już wcześniej rodziły, często nie przekracza on dwunastu godzin.

Na tym etapie kobieta może spacerować, brać prysznic, kąpać się w wannie lub przyjmować dowolną pozycję, w której będzie jej najwygodniej. Zazwyczaj najbardziej jej odpowiada leżenie na boku.

W pierwszym okresie porodu naturalnego ważne jest odpowiednie oddychanie, zwłaszcza podczas skurczów. Dzięki temu zapewnia się odpowiedni dopływ tlenu i oszczędza siły na kolejne etapy porodu.

Pod koniec tego okresu dochodzi do przerwanie ciągłości błon płodowych. Całkowite rozwarcie ujścia zewnętrznego szyjki macicy oznacza że rozpoczął się drugi etap porodu naturalnego.

Trwa on od piętnastu minut do półtorej godziny (u wieloródki) lub dwóch godzin (u pierworódki). Skurcze porodowe przechodzą w skurcze parte, do których dołączają skurcze mięśni brzucha.

Na tym etapie najważniejsze jest odpowiednie oddychanie i wspomaganie parcia. Drugi okres porodu naturalnego kończy się urodzeniem dziecka. Trzeci etap porodu naturalnego to okres wydalania łożyska, ma on miejsce tuż po urodzeniu dziecka i trwa do trzydziestu minut.

Na tym etapie następuje wydalenie popłodu, czyli błon płodowych i łożyska, które położna lub lekarz ogląda i ocenia, czy jest kompletny. Czwarty etap to okres poporodowy i obejmuje dwie godziny od narodzin dziecka.

W czasie czwartego okresu macica obkurcza się, zaciskając naczynia krwionośne. Jest to czas ścisłej obserwacji położnicy. Pęknięte lub nacięte krocze zostaje zszyte, kanał rodny skontrolowany i w razie urazów również zaopatrzony.

Położna nadzoruje także stan ogólny kobiety (tętno, ciśnienie krwi, temperaturę), kontroluje obkurczanie się macicy i ewentualne krwawienie z dróg rodnych.

Poród naturalny - zdjęcia
Poród naturalny - zdjęcia

Początkiem porodu jest moment wystąpienia bóli wywołanych skurczami macicy.

zobacz galerię

2. Pozycje ciała w trakcie porodu naturalnego

W pierwszym okresie porodu naturalnego rodząca może przyjmować dowolną pozycję ciała – najchętniej wybiera takie, które przynoszą ulgę w bólach. Może to być pozycja siedząca z oparciem, siedzenie na piłce lub dowolna inna. Przydatna może też się okazać relaksująca kąpiel, mająca właściwości uśmierzające ból.

W drugim okresie porodu naturalnego możliwe są bardzo różne pozycje rodzącej. W praktyce obecnie najczęściej stosowana jest pozycja leżąca, jako dająca położnej i położnikowi najlepszą możliwość nadzorowania przebiegu porodu i szybkiej interwencji w razie komplikacji.

Jednakże kobieta nie powinna być zmuszana do rodzenia w pozycji horyzontalnej, jeśli woli inną, np. stojącą lub kolankowo-łokciową.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Zalety porodu naturalnego

Poród siłami natury jest zarówno dla matki, jak i dziecka rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Każda kobieta jest inna, więc trudno przewidzieć, w jaki sposób jej organizm zareaguje na podanie niektórych leków, w tym środków znieczulających i czy w wyniku tego nie dojdzie do zaburzenia fizjologicznego przebiegu porodu lub wstrzymania akcji porodowej.

Obecnie ryzyko powikłań i komplikacji, których przyczyną jest podane znieczulenie, jest znacznie mniejsze niż kiedyś, ze względu na wprowadzenie bezpieczniejszych środków znieczulających.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach podanie znieczulenia nie jest kwestią wyboru, ale konieczności. Ma to miejsce, gdy bóle porodowe są na tyle silne, że uniemożliwiają współpracę z personelem medycznym.

W tej sytuacji znieczulenie jest dobrym rozwiązaniem. Niekiedy też przebieg porodu naturalnego lub pojawienie się nieprawidłowości decyduje o tym, że kobieta, która pragnęła rodzić naturalnie, musi poddać się cesarskiemu cięciu. W każdym przypadku charakter porodu powinien być dostosowany do indywidualnej sytuacji.

Poród naturalny ma wiele zwolenniczek, ale większość kobiet boi się bólu, który mu towarzyszy. Należy zdać sobie jednak sprawę z tego, że jest on kwestią indywidualną i to, że koleżanka opowiada o wielogodzinnym bólu nie do zniesienia nie oznacza, że każdą rodzącą kobietę czeka to samo. Decyzję o podaniu znieczulenia najlepiej więc pozostawić do czasu, gdy będzie już pewne, czy jest to potrzebne, czy też nie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Cesarskie cięcie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza