Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Porażenie Bella po szczepieniach przeciw COVID-19. 61-latek doznał paraliżu twarzy

Najpierw po pierwszej, a potem również i po drugiej dawce szczepionki u 61-letniego Brytyjczyka nastąpiło porażenie twarzy. Zdaniem lekarzy może to być niezwykle rzadki NOP, który dotyczy zaledwie 0,02 proc. pacjentów.

Zobacz film: "Dr Fiałek: Podczas 4 fali koronawirusa najbardziej poszkodowani będą pacjenci chorzy przewlekle"

spis treści

1. Niezwykle rzadkie powikłanie po szczepieniu przeciw COVID-19

Rzadkim powikłaniem po szczepieniu przeciw COVID-19 może być paraliż twarzy.

Brytyjscy lekarze na łamach "BMJ case reports" szczegółowo opisali przypadek 61-letniego mężczyzny z Anglii, który otrzymał dwie dawki szczepionki Pfizer-BioNTech. Po otrzymaniu każdej dawki u pacjenta pojawił się paraliż twarzy, przy czym przy drugim szczepieniu powikłanie było znacznie cięższe.

Niezwykle rzadkie powikłanie po szczepieniu przeciw COVID-19
Niezwykle rzadkie powikłanie po szczepieniu przeciw COVID-19 (Getty Images)

Według naukowców jest to pierwszy udokumentowany przypadek porażenia twarzy po każdej z dawek szczepionki przeciw COVID-19.

2. Porażenie Bella - co to jest?

Porażenie Bella wynika z uszkodzenia jądra nerwu twarzowego w pniu mózgu, to samo może dotyczyć jego włókien. Medycyna nie potrafi jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną takiego stanu. Porażenie często następuje samoistnie.

Objawia się nagłym osłabieniem mięśni lub paraliżem, który powoduje, że połowa twarzy wydaje się opadać. Prowadzi to do jednostronnego wykrzywienia ust oraz niedomykania jednego oka.

Zwykle porażenie Bella jest stanem przejściowym, objawy w większości przypadków ustępują same w ciągu kilku tygodni. Całkowity powrót do normy następuje w ciągu sześciu miesięcy.

Chociaż dokładne przyczyny tego stanu nie są znane, naukowcy podejrzewają, że porażenie Bella jest spowodowane nadmierną reakcją układu odpornościowego, która prowadzi do stanu zapalnego lub obrzęku, który uszkadza nerw kontrolujący ruchy twarzy.

3. Porażenie Bella po szczepieniu przeciw COVID-19

Niedawne badanie wykazało, że porażenia Bella jako powikłanie po szczepieniu przeciw COVID-19 występuje z częstotliwością ok. 0,02 proc.

W badaniach klinicznych fazy III udokumentowano trzy przypadki porażenia Bella u ochotników, którzy otrzymali szczepionkę Pfizer-BioNTech oraz trzy, u osób, które otrzymały szczepionkę Moderna.

Nie wiadomo, co sprawia, że u niektórych osób zaszczepionych dochodzi do takiej reakcji. 61-letni mężczyzna, którego przypadek szczegółowo opisano, nigdy wcześniej nie doświadczał porażenia nerwu twarzowego.

Miał kilka podstawowych schorzeń, w tym wysoki wskaźnik BMI, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu oraz cukrzycę typu 2.

Pięć godzin po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech, u mężczyzny pojawiło się osłabienie prawej strony twarzy. Następnego dnia pacjent zgłosił się na lokalny oddział ratunkowy, gdzie otrzymał prednizolon, steryd stosowany przy różnych stanach zapalnych. Po czterech tygodniach paraliż twarzy ustąpił.

Sześć tygodni po otrzymaniu pierwszej dawki mężczyzna otrzymał drugie szczepienie. Tym razem objawy pojawiły się na drugi dzień od zastrzyku, a sam epizod był poważniejszy. Wystąpił porażenie po lewej stronie twarzy z takimi towarzyszącymi objawami, jak ślinienie, trudności w połykaniu i niemożność całkowitego zamknięcia lewego oka.

Pacjent ponownie otrzymał prednizolon, a dwa tygodnie później zgłosił "znaczną poprawę".

"Występowanie objawów zaraz po każdej dawce szczepionki sugeruje, że porażenie Bella wynikało z podania szczepionki Pfizer-BioNTech, chociaż nie można ustalić związku przyczynowego - podkreslili autorzy publikacji. - Pacjentowi w przyszłości zalecono konsultację z lekarzem rodzinnym w przypadku przyjmowania innych szczepionek mRNA. W każdym przypadku należy rozważać ryzyko w porównaniu do korzyści wynikających z przyjęcia każdej szczepionki" - podkreślają.

Zobacz także: Wstrząsające zdjęcia powikłań po szczepieniu przeciw COVID-19. "Przez ponad miesiąc jeździłam na wózku inwalidzkim, na nowo uczyłam się chodzić"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza