Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Poranna sztywność stawów. To może być objaw choroby

Powtarzająca się poranna sztywność stawów może świadczyć o szeregu groźnych chorób. Odczuwasz ból i sztywność stawów od rana? Nie lekceważ tego problemu. Nawet jeśli po jakiś czasie objawy ustępują,

Zobacz film: "Nie ignoruj bólu stawów. Może zwiastować chorobę"

spis treści

1. Poranna sztywność stawów to objaw choroby zwyrodnieniowej stawów

Sztywne stawy to najczęściej objaw różnego rodzaju chorób. Wśród osób po sześćdziesiątce choroba zwyrodnieniowa stawów jest dość częstym problemem.

Z wiekiem cały organizm się starzeje. Nie omija to narządów ruchu. W chrząstce stawowej zaczyna brakować substancji odpowiedzialnych za płynność ruchu. Kolana, biodra, stawy palców zaczynają odmawiać posłuszeństwa.

Po dłuższej bezczynności, jak sen lub przebywanie w pozycji siedzącej, zesztywnienie może być szczególnie dotkliwe. Pomocna może być umiarkowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia suplementacja.

2. Poranna sztywność stawów jako objaw chorób autoimmunologicznych

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. Cierpiący z powodu tej dolegliwości doświadczają obrzęków i sztywności chorych stawów.

Cierpią również na szereg innych objawów, jak zmniejszony apetyt, uczucie przewlekłego zmęczenia, gorączka. Choroba nie rokuje dobrze, pacjenci mogą stracić sprawność wskutek uporczywego zesztywnienia stawów.

Radziej diagnozuje się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Ta choroba autoimmunologiczna powoduje zesztywnienie kręgosłupa i stawów w pochylonej pozycji. Pacjenci również skarżą się na gorączkę, zmęczenie, osłabienie.

Do chorób autoimmunologicznych zaliczane jest również łuszczycowe zapalenie stawów. Jest to stan zapalny stawów towarzyszący łuszczycy. Wyraźne są wówczas zmiany w obrębie skóry i paznokci. Układ immunologiczny chorych niszczy własne komórki.

3. Poranna sztywność stawów powodowana chorobą kręgosłupa

Żródła bólu i sztywności stawów mogą znajdować się w zwyrodnieniach kręgosłupa. Zniszczone krążki międzykręgowe i niedobory wody w nich mogą skutkować szeregiem dolegliwości.

U niektórych pacjentów diagnozuje się przepukliny krążków, u innych dyskopatię. Wielu skarży się na uporczywy i dotkliwy ból kręgosłupa.

4. Poranna sztywność stawów może być objawem innych chorób

Niekiedy bóle i sztywność stawów świadczą o innych chorobach, jak łuszczycowe zapalenie stawów, dna moczanowa albo borelioza, która przez wiele lat rozwija się w ukryciu.

Dna moczanowa znana jako podagra może być zwalczona dzięki dobrej diecie i lekom. Mogą jej towarzyszyć kamienie nerkowych oraz nadżerki kostne powodujące artretyzm.

Problemy powoduje kwas moczowy odkładający się w tkankach, powodując ich obrzęk i ból.

10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza
10 gwiazd chorych na boreliozę. Niektóre omal nie straciły życia przez kleszcza [6 zdjęć]

Chociaż lekarze apelują o ostrożność w trakcie spacerów po lesie i łące, o przypadkach zachorowania

zobacz galerię

Borelioza, powodowana przez kleszcze, często powoduje trudności diagnostyczne. Jej objawy są kojarzone z grypą. Chorzy skarżą się też na bóle stawów, przewlekłe zmęczenie, stany depresyjne, wysypki skórne. Czasem pojawiają się również objawy ze strony układu nerwowego. Niektórzy chorzy doświadczają nawet psychoz lub padaczki.

Choroba jest powodowana bakteriami, więc pomocna jest odpowiednia terapia z udziałem antybiotyków. Szybciej wdrożona diagnostyka i leczenie, znacznie zwiększa możliwość pełnego wyleczenia i zmniejsza komplikacje, które mogę być uciążliwe dla pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza