Trwa ładowanie...

Popularny lek na cukrzycę chroni przed nowotworem

Mówi się, że cukrzyca osiągnęła już poziom epidemii światowej i wiele wskazuje na to, że ilość zachorowań będzie wzrastać. Możliwości terapeutyczne są duże i stale powstają nowe grupy leków, które pomagają w kontroli odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Okazuje się, że lek który stosowany jest od 50 lat w leczeniu cukrzycy – metformina – przyczynia się do ograniczenia występowania nowotworów. Jak dokładnie do tego dochodzi - nie wiadomo. Według naukowców metformina ma działanie na poziomie komórkowym, regulując funkcjonowanie jądra komórkowego. Najprawdopodobniej ma to wpływ na ograniczenie rozwoju nowotworu.

Mechanizm działania metforminy polega na działaniu leku bezpośrednio na wątrobę, zmniejszając produkcję glukozy. Mechanizmem odpowiedzialnym ze ten stan jest ograniczenie funkcji mitochondriów. Według naukowców mechanizm ten jest jednak bardziej skomplikowany.

Metformina ma szeroki zakres działania
Metformina ma szeroki zakres działania (123RF)

Mówi się o dwóch możliwych drogach działania - pierwsza to wcześniej wspominana regulacja pracy jądra komórkowego, a druga to wpływ na enzym o symbolu ACAD10. Szereg powiązanych ze sobą dróg biochemicznych jest odpowiedzialnych za przeciwnowotworowy wpływ metforminy. Do tej prowadzono już wiele badań, sugerujących że, osoby zażywające metforminę mają znacznie mniejsze ryzyko rozwinięcia niektórych nowotworów.

Aktualnie trwają badania nad jej wpływem na nowotwory piersi, gruczołu krokowego czy też trzustki - schorzenia o dużej epidemiologii i śmiertelności. Rak piersi zbiera bardzo duże żniwo wśród kobiet (podobnie jak pozostałe nowotwory), dlatego tak ważnym jest, aby opracować metody, które wpłyną na wzrost przeżywalności lub w ogóle ograniczą występowanie nowotworów.

10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych
10 sposobów na uniknięcie komplikacji cukrzycowych [10 zdjęć]

Cukrzyk powinien odwiedzać lekarza pierwszego kontaktu co najmniej cztery razy w roku. Co więcej, powinien

zobacz galerię

Wiele zależy od dokładnego zbadania molekularnych efektów działania metforminy. Badacze przyznają, że najnowsze odkrycia są intrygujące. Badania te będą stanowiły dobry wstęp dla określenia nowych celów diagnostyki i wprowadzenia metod terapeutycznych, które będą mogły wykorzystać efekt do tej pory zarezerwowany tylko dla metforminy.

Z pewnością każde odkrycia, które przyczynią się rozwoju wiedzy i nauki na temat nowotworów są potrzebne. Być może już dysponujemy lekami, które mogą wpływać na zablokowanie wzrostu nowotworów.

Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu
Niepozorne dolegliwości, które mogą być objawem nowotworu [5 zdjęć]

Choroby nowotworowe bywają podstępne. Często nie dają typowych objawów, rozwijają się w ukryciu, a ich

zobacz galerię

To obiecująca informacja, bowiem właśnie metformina jest stosowana w leczeniu cukrzycy od 1957 roku, będąc lekiem pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu drugiego. Metformina jest przedstawicielem grupy biguanidów.

W tej sytuacji uzasadnionym wydaje się być, wprowadzenie szerszego badania wpływu leków na rozwój nowotworów. Kolejnym jej udokumentowanym działaniem jest obniżenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Lek ten nie jest pozbawiony wad – najpoważniejszym powikłaniem jego stosowania jest kwasica mleczanowa (nie występuje często, a jeśli już to z powodu przedawkowania lub osób odwodnionych).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza