Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Popularny lek moczopędny nadzieją w walce z Alzheimerem? Badacze wiążą z nim duże nadzieje

Badacze, pracując na modelach myszy i ludzkich liniach komórkowych, odkryli, że bumetanid w przyszłości może być lekiem pozwalającym na skuteczną walkę z chorobą Alzheimera. W jaki sposób lek moczopędny ma być przydatny w schorzeniu neurodegeneracyjnym?

spis treści

1. Medycyna precyzyjna

Obecnie nie ma skutecznego leku na chorobę otępienną. Chorobę Alzheimera kształtuje kilka czynników: genetyczny, środowiskowy i wynikający ze stylu życia. To oznacza, że stworzenie jednego, uniwersalnego, skutecznego dla każdego pacjenta leku jest właściwie niemożliwe.

Choroba Alzheimera jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną
Choroba Alzheimera jest nieuleczalną chorobą neurodegeneracyjną (Getty Images)

Ale badacze odkryli coś, co pozwoliło im zasugerować, że odkrycie metody zapobiegania tej chorobie jest kwestią czasu. Odpowiedzią jest medycyna precyzyjna – jeszcze kilkanaście lat temu wydawała się fikcją, teraz coraz więcej leków bazuje właśnie na jej założeniach.

Medycyna precyzyjna, czy inaczej personalizowana, ma jeden cel: dostosować leczenie do unikatowej dla każdego z nas konstrukcji biochemicznej organizmu. M.in. sekwencjonowanie genomu człowieka może dać odpowiedź na pytanie o to, jaki lek w przypadku konkretnej jednostki będzie skuteczny.

Tak jest w przypadku choroby Alzheimera.

2. Gen ApoE

Pod lupę badacze wzięli gen o nazwie ApoE - związany z największym ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera. Wykorzystując oprogramowanie komputerowe, naukowcy przeanalizowali bazę danych FDA. Poszukiwali leku, który mógłby przywrócić normalny poziom ekspresji ApoE E4 u osób z chorobą Alzheimera.

Natrafili na popularny lek moczopędny. Następnym krokiem była modyfikacja genetyczna mysich mózgów, mających naśladować osoby obarczone ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.

3. Badania na myszach

Myszom podano bumetanid. Testy poznawcze i badania próbek mysich mózgów dały zaskakujące wyniki: bumetanid poprawiał pamięć i przywracał zdolność neuronów do reagowania na bodźce poprzez reorganizację ich funkcji i połączeń.

Wszystkie badania potwierdziły, że lek moczopędny może być skuteczny w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

To dopiero początek drogi w próbach adaptacji leku dla potrzeb osób obarczonych ryzykiem wystąpienia choroby otępiennej.

Badacze jednak nie kryją ekscytacji – ich odkrycie może być rewolucją w walce z podstępną i nieuleczalną chorobą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza