Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Popularny drink niebezpieczny dla zdrowia

Drink o nazwie Moscow Mule serwuje się w miedzianym kubku. Aktualnie robi furorę na Instagramie, mimo że przepis powstał już w 1941 r. Liczy się jednak aspekt estetyczny. Na drugi plan schodzą kwestie zdrowotne, choć kontakt kwaśnego napoju alkoholowego z tym metalem ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoba, która go spożywa może nabawić się zatrucia pokarmowego.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

1. Kwaśny odczyn

Do przygotowania Moscow Mule potrzebujemy wódki, piwa imbirowego, soku wyciśniętego z limonki oraz kostek lodu (czasem wzbogaca się go o syrop cukrowy). Uzyskujemy napój alkoholowy o kwaśnym smaku, który znalazł ostatnio wielu zwolenników. Widać to zwłaszcza na Instagramie.

Moscow Mule w połączeniu z miedzią może wywołać zatrucie pokarmowe
Moscow Mule w połączeniu z miedzią może wywołać zatrucie pokarmowe (Instagram / @lrw1961)

Problem w tym, że podaje się go w miedzianym naczyniu, a produkty o kwaśnym odczynie (o pH poniżej 6) nie powinny mieć kontaktu z tym metalem.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną....

zobacz galerię

2. Ostrzeżenie

Instytucja rządowa, która reguluje i kontroluje kwestie związane ze sprzedażą i spożyciem alkoholu, Alcoholic Beverages Division z Iowa wydała oficjalne pismo, w którym ostrzega konsumentów przed skutkami spożywania Moscow Mule w miedzianych kubkach. Metal ten przenika do napoju i wraz z nim przedostaje się do organizmu człowieka. Efekt? Zatrucie pokarmowe.

Zobacz także:

Możemy więc zmagać się z bólem brzucha, nudnościami, wymiotami i mieć problemy z koncentracją uwagi. Rozkojarzenie, osłabienie organizmu i omdlenia to kolejne dolegliwości, które mogą nam doskwierać. Te nieprzyjemne skutki związane są z używaniem naczyń w całości wykonanych z miedzi lub tylko z domieszką tego metalu.

3. Wyjątek

Co ważne, ryzyko rozwoju zatrucia pokarmowego nie dotyczy kubków, które od wewnątrz są pokryte innym materiałem, np. stalą nierdzewną lub niklem. Z takich naczyń można pić Moscow Mule i inne napoje alkoholowe o kwaśnym odczynie bez obaw o stan zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza