Trwa ładowanie...

Nowe badania: płyny do płukania jamy ustnej zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Portoryko opublikowali raport ze swoich badań. Wynika z niego, że popularne płyny do płukania jamy ustnej zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Przesadnie dbając o zęby, możemy nabawić się cukrzycy. Do takiego wniosku doszli badacze po przeprowadzeniu eksperymentu i analizie stanu zdrowia osób narażonych na zachorowanie. Według naukowców, płyn do płukania jamy ustnej powoduje niszczenie pożytecznych bakterii, które mają za zadanie zapobiegać rozwojowi nadwagi i cukrzycy.

Zobacz także:

Zobacz film: "Co ma wpływ na cukrzycę typu 2?"

Do badania zaangażowali osoby w wieku od 40 do 65 lat, które cierpią na nadwagę i mają podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Po analizie ich codziennych nawyków wykazano, że osoby, które raz dziennie stosowały płyn do płukania jamy ustnej były aż o 20 proc. bardziej narażone na cukrzycę. W przypadku badanych, którzy płukali usta 2 razy dziennie, ryzyko było aż o 30 proc.

W raporcie opublikowanym na stronie internetowej "Science Direct" można przeczytać, że stosując regularnie te preparaty do utrzymania higieny jamy ustnej, zwiększamy ryzyko nawet o 55 proc. oraz, że w ciągu 3 lat może rozwinąć się cukrzyca.

Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?
Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2? [5 zdjęć]

Istnieją dwa główne typy tej choroby, ale nie wszyscy rozumieją, na czym polega różnica między nimi.

zobacz galerię

"Większość składników przeciwbakteryjnych w płynie do płukania jamy ustnej nie jest selektywna. Innymi słowy, nie są ukierunkowane na konkretne bakterie, a działają na szeroką ich gamę. Zabijają zatem zarówno te pożyteczne, jak i szkodliwe bakterie" - mówi profesor Kaumudi Joshipura ze Szkoły Zdrowia Publicznego w Harvardzie, który jest autorem badań.

Płyny te nie tylko zabijają "dobre" bakterie, ale sprawiają też, że szkodliwe szybciej się namnażają. Pomocne drobnoustroje wspomagają ochronę przed otyłością i cukrzycą. Jest to możliwe, ponieważ wspierają one organizm w wytwarzaniu tlenku azotu. Ten z kolei, pomaga komórkom we wzajemnej komunikacji, reguluje poziom insuliny oraz dobrze wpływa na metabolizm.

Obecne na rynku płyny do płukania ust zazwyczaj zawierają silne substancje niszczące bakterie, m.in. chlorek cetylopirydyniowy, chloroheksydynę i triklosan.

Naukowcy podkreślają, że z pewnością płyny do płukania jamy ustnej nie są decydującym czynnikiem lub nawet jednym z najważniejszych przyczyn zachorowań na cukrzycę typu 2. Są jednak przekonani, że jest to ważny czynnik podnoszenia ryzyka zachorowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza