Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Popularna gra Pokémon Go może wpływać na poprawę aktywności fizycznej, ale nie na długo

Pokémon Go jest to słynna gra na smartfona, która w roku 2016 osiągnęła liczbę ponad 4-5 milionów pobrań oraz przynosiła dochody wahające się około 1,6 miliona dolarów każdego dnia. Jednym sugerowanym plusem tej gry jest zwiększona aktywność fizyczna młodzieży, gdyż wykonują oni więcej kroków dziennie. Jednak nowe badanie potwierdza tę teorię, jednak podkreśla, że efekt ten nie trwa długo.

Pokémon Go jest grą na smartfona, która wykorzystuje funkcję GPS, pozwalając graczom na zlokalizowanie i przechwycenie stworzeń wirtualnych w różnych miejscach w świecie rzeczywistym.

Od pojawienia się gry, rozpoczęła się jej ogromna popularność wśród młodych osób, ale też przyciągnęła wiele krytyki. Wiele dowodów wskazywało, że gra może być przyczyną wypadków, może rozpraszać kierowców oraz pieszych.

W przeciwieństwie do tych negatywnych doniesień, sugerowano, że Pokémon Go może zachęcać do aktywności fizycznej, ponieważ gra zmusza do chodzenia podczas gry.

Słynna gra Pokémon Go wpływa na poprawę aktywności fizycznej, ale nie trwa ona zbyt długo
Słynna gra Pokémon Go wpływa na poprawę aktywności fizycznej, ale nie trwa ona zbyt długo (Shutterstock)

Jednak, Katherine Howe z Departamentu Epidemiologii i Nauk Społecznych i Behawioralnych z Uniwersytetu w Bostonie wraz z zespołem podkreślają, że takie korzyści są nie do końca potwierdzone.

Próbując zebrać więcej wiarygodnych dowodów, czy Pokémon Go zwiększa aktywność fizyczną, naukowcy poprosili  1,182 amerykańskich osób dorosłych w wieku 18-35 lat o wypełnienie ankiety w sierpniu 2016 roku.

Wszyscy uczestnicy byli właścicielami urządzenia, które automatycznie rejestruje liczbę kroków. Wszyscy mieli też pobraną grę w swoim urządzeniu.

Pacjenci mieli dostarczyć informację z urządzenia o liczbie przebytych kroków każdego dnia na dwa miesiące przed pograniem gry oraz przez 6 tygodni po rozpoczęciu gry.

Naukowcy odkryli, że używanie gry Pokémon Go spowodowało zwiększenie liczby kroków od 955 każdego dnia w ciągu pierwszego tygodnia po pobraniu.

ZOBACZ TAKŻE

Biegaj za Pokemonami na zdrowie

Zespół obliczył, że uczestnicy badania wykonywali średnio 11 minut umiarkowanie szybkiego spaceru każdego dnia więcej niż zwykle. Jest to połowa czasu zalecanego na umiarkowaną aktywność fizyczną każdego dnia przez Światową Organizację Zdrowia.

Jednak po pierwszym tygodniu grania w Pokémon Go, naukowcy odkryli, że dzienna liczba kroków pokonywana przez graczy stopniowo zmniejszała się, a w szóstym tygodniu, liczba ta spadła do tej, która odnotowana była przed rozpoczęciem gry.

W sumie, naukowcy twierdzą, że ich badania wskazują, że Pokémon Go może przyczyniać się do pewnej poprawy aktywności fizycznej, ale jest mało prawdopodobne, że poprawa ta będzie trwała przez dłuższy okres czasu.

"Nasze wyniki wskazują, że wpływ gry Pokémon Go na zdrowie może być umiarkowany. Nawet jeśli niewielkie formy aktywności fizycznej są ważne dla stanu naszego zdrowia, to poprawa aktywności dzięki grze nie utrzymuje się zbyt długo w czasie” – mówią naukowcy.

Mimo to, autorzy twierdzą, że ich wyniki mogą nie dotyczyć każdego, kto gra w Pokémon Go. Popularna gra może nieść korzyści dla niektórych z nich.

"Ponadto, wpływ Pokémon Go na aktywność fizyczną może być inny u dzieci, które nie zostały uwzględnione w tym badaniu. Ponadto, mogą istnieć inne potencjalne korzyści z gry, takie jak zwiększenie więzi społecznej oraz poprawa nastroju” – podsumowują naukowcy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza