Trwa ładowanie...

Popularny nawyk z użyciem długopisu prawie zniszczył mu drogi oddechowe. Oto, co znaleziono w jego tchawicy

W tchawicy 40-letniego Chińczyka znaleziono stalówkę długopisu, która spowodowała przewlekłą chorobę układu oddechowego trwającą prawie dekadę. Okazało się, że powodem była popularna zabawa z użyciem długopisu.

1. Wieloletnie objawy tajemniczej infekcji

Pewien mężczyzna mieszkający w Xi'an w prowincji Shaanxi w Chinach przez 10 lat zmagał się z dokuczliwymi objawami układu oddechowego. Silny kaszel nie dawał mu spokoju. Mężczyzna nie miał pojęcia, co było przyczyną fatalnej kondycji dróg oddechowych, ponieważ nigdy wcześniej nie zdecydował się na zbadanie swoich dolegliwości.

Do momentu, gdy zobaczył krew w wydzielinie, która wydobywała się wraz z kaszlem. Postanowił udać się na specjalistyczne badanie do szpitala.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

2. Obce ciało w tchawicy

W szpitalu lekarze wykonali tomografię komputerową klatki piersiowej. Okazało się, że w tchawicy mężczyzny znajduje się obce ciało, a konkretnie stalówka długopisu, która mierzyła prawie 2 cm.

Prześwietlenie tchawicy, na ktorym widać stalówkę długopisu
Prześwietlenie tchawicy, na ktorym widać stalówkę długopisu (EAST NEWS)

Lekarze od razu przeprowadzili zabieg bronchoskopii, który polega na wprowadzeniu do gardła cienkiej rurki w celu usunięcia obcego elementu. Udało się usunąć stalówkę.

Po wywiadzie z pacjentem okazało się, że prawie 20 lat wcześniej, podczas nauki oraz pisania, często praktykował popularny nawyk – gryzł stalówkę długopisu. Nie przypomniał sobie jednak, w jakich okolicznościach mógł ją połknąć. Lekarze stwierdzili, że to właśnie felerna stalówka była przyczyną niebezpiecznego kaszlu, który męczył pacjenta. To może spotkać każdego, kto w ten sposób bawi się długopisem.

Stalówka długopisu po wyjęciu z tchawicy pacjenta
Stalówka długopisu po wyjęciu z tchawicy pacjenta (EAST NEWS)

3. Lekarze ostrzegają

Lekarze, którzy przeprowadzali zabieg, ostrzegają, że najbardziej niebezpieczne dla ukladu oddechowego są małe przedmioty, które możemy połknąć niezauważanie. Połknięcie guzików, stalówek, monet, koralików czy małych części zabawek uznawane jest za jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci poniżej 5. roku życia. Jak się okazuje, niewielkie przedmioty mogą być również niebezpieczne dla dorosłych.

Zobacz także: Koronawirus. Blizny w płucach ozdrowieńców i utrzymujące się objawy. To oznaka "long COVID-19"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza