Trwa ładowanie...

Pompy insulinowe dla dzieci

Pompy insulinowe są najbardziej polecanym sposobem leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci. Ten rodzaj cukrzycy pojawia się w dzieciństwie i wymaga insulinoterapii, czyli podawania insuliny, która przestaje być produkowana w organizmie. Ta nieuleczalna choroba autoimmunologiczna uszkadza komórki beta wysp trzustkowych, które w normalnych warunkach produkowałyby insulinę. Cukrzyca typu 1 wymaga codziennego podawania insuliny za pomocą pompy insulinowej, zastrzyków lub penów - w zależności od preferencji.

spis treści

1. Cukrzyca u dziecka

Cukrzyca to choroba dotykająca osoby w różnym wieku. Mogą na nią chorować zarówno osoby osoby dorosłe jak i dzieci. Najczęstsze objawy cukrzycy u dziecka to:

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

Jeśli obserwujesz u dziecka podobne objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza, który ustali ich przyczynę. Po zdiagnozowaniu cukrzycy, dziecko od razu powinno zostać poddane insulinoterapii, gdyż niekontrolowana cukrzyca może doprowadzić nawet do śmierci.

2. Sposoby podawania insuliny

Podawanie insuliny może przebiegać na różne sposoby:

 • w zastrzykach,
 • za pomocą penów,
 • dzięki pompie insulinowej na stałe przypiętej do ciała.

Zastrzyki i peny wymagają podawania insuliny kilka razy dziennie. Co więcej, te metody oznaczają częste kłucie dziecka, co w wielu przypadkach jest utrudnione strachem dziecka przed igłami. Pompa insulinowa nie wymaga tak częstej wymiany igieł. Należy raz na 2 lub 3 dni zmienić wkłucie. Pompa wszczepiana pod skórę jest uzupełniana co 3 miesiące.

Pompa insulinowa może zostać z góry zaprogramowana, co dodatkowo ułatwia dziecku codzienne życie. Zalety pomp insulinowych dla dzieci powodują, że są najczęściej polecaną formą insulinoterapii. Pompy insulinowe mogą stosowac także:

 • osoby o nieregularnym trybie życia,
 • sportowcy,
 • chorzy na cukrzycę z chwiejnym przebiegiem choroby,
 • osoby cierpiące na "efekt brzasku", czyli hiperglikemię poranną.

3. Działanie pompy insulinowej

Osobiste pompy insulinowe to urządzenia zewnętrzne, podpięte do jamy otrzewnowej za pomocą drenu. Podają one insulinę do organizmu w rytmie jak najbardziej zbliżonym do normalnego wydzielania insuliny przez trzustkę. Co więcej, są bardzo precyzyjne, przez co umożliwiają ustalenie dokładnie takiej dawki, jakiej dziecko potrzebuje do normalnego życia.

Na rynku dostępne są różne zestawy do wkłuć, o różnych długościach igieł, wkłuwanych pod różnym kątem, dlatego zakupu pompy insulinowej dla dziecipowinniśmy dokonać po dokładnym namyśle.

W Polsce coraz częściej idąc za śladami państw zachodnich wprowadza się leczenie cukrzycy u dzieci za pomocą pomp insulinowych. Wybór takiej metody dostarczania insuliny spowodowany jest przede wszystkim wygodą, uniknięciem ciężkich przeżyć dla małego pacjenta, jaki w innym wypadku musiałby wielokrotnie wstrzykiwać sobie leki a także możliwością otrzymania wymiernego efektu takiego leczenia, jakim jest optymalne wyrównanie poziomu glikemii. Podobnie jak w przypadku innych narzędzi medycznych pompy insulinowe powinny być we właściwy sposób używane, co zapewni nam możliwość z ich korzystania przez długi czas. Pacjent, a zwłaszcza jego opiekunowie powinni ściśle stosować się do wskazówek zespołu medycznego. Tylko wówczas poziom glikemii będzie wyrównany.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza