Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Polska oszczędza na leczeniu raka? (WIDEO)

Zobacz film: "Polska oszczędza na leczeniu raka?"

-Okazało się w pewnym momencie, że leki, które mogą mi pomóc w sytuacji, kiedy moje rokowania są bardzo nie pomyślne.

-A jaki pani miała nowotwór?

-Rak piersi, nowotwór piersi. Są po prostu w systemie refundacyjnym w Polsce nie refundowane i w związku z tym niedostępne w ramach NFZ.

I ponieważ sporo czytałam literatury na ten temat naukowej i konsultowałam się również za granicą, postanowiłam te leki kupić i tak się stało.

W pewnym momencie wyjechałam po prostu do Stanów Zjednoczonych, gdzie się spotkałam z lekarzem i on mi przepisał receptę.

Szczęśliwie, były to leki w tabletkach, które mogłam przywieźć po prostu w walizce, chociaż też z duszą na ramieniu, że może na granicy mnie zatrzymają.

-Tanie nie były. A ile zapłaciłaś Agata za te leki?

-No płaciłam wtedy około dwóch tysięcy dolarów za miesięczną kurację a ta kuracja miała trochę potrwać.

Ja przywiozłam leków na trzy miesiące, bo tylko na tyle w danym momencie miałam środków, natomiast potem zarabiałam i próbowałam jeszcze zorganizować kolejne środki na dalsze leczenie.

-A ubiegałaś się o refundację?

-Ja wiedziałam, że ta refundacja się nie uda, dlatego że sprawdziłam po prostu jakie są możliwości refundacji tego leku i wtedy takich nie było po prostu, to nie był lek, który byłby w tym momencie, w tym stadium dla mnie dostępny.

-No ale to chyba nie jest nic nowego, bo na trzydzieści takich nawet innowacyjnych leków przeciwko nowotworom to w Polsce refundowane są dwa bodajże.

-To nie jest do końca tak. Dwa są refundowane w takim modelu, że to lekarz decyduje, w którym momencie i komu, któremu choremu w jakim przypadku go zapisać.

Natomiast szesnaście leków jest dostępnych z ograniczeniami, co oznacza, że to ministerstwo wydaje jakby rozporządzenie dotyczące wskazań, w których może ten lek być zastosowany i dalej zrefundowany.

I to nie lekarz wtedy decyduje, to znaczy on może zadecydować tylko wtedy, jeżeli pacjent się wpisuje w te ramy graniczne tego, co zdefiniowane.

-A kto decyduje? Urzędnik? System?

-Właściwe tak. Ministerstwo Zdrowia tak naprawdę, które finalnie podejmuje tą decyzję i ma też swoich ekspertów, którzy te programy piszą.

Problem polega na tym, że jak raz taki program lekowy wejdzie to on jest przez wiele lat nie uaktualniany, a wiedza medyczna się zmienia w tym czasie. Im nie nadążamy za tym.

-A propos tej wiedzy, ja nigdy nie zapomnę bo jak poznaliśmy się z Agatą, ty powiedziałaś taką bardzo ważną rzecz.

W momencie, kiedy zachorujesz na raka, musisz stać się super specjalistą od tego nowotworu, który ciebie chce zabić. I Agata przeczytała wszystkie możliwe publikacje na ten temat.

-Starałam się.

-Dowiedziała się o wszystkim, jadąc do Stanów wiedziała, jakie leki chce załatwić, także to naprawdę jest pewna metoda.

-Dołączył do nas pan profesor.

-Zapraszamy pana, panie profesorze. Czekaliśmy na pana.

-Dziękuję i przepraszam, ale korki.

-Pan profesor Wiesław Jędrzejczak, Katedra i Klinika Hematologii i Onkologii.

-Dziękujemy, że pan dojechał do nas.

-Rozmawiamy z panią Agatą na temat tego, że czasami w podstawowych takich przypadkach nowotworów trzeba pomocy szukać za granicą, bo w Polsce system jest tak skonstruowany, że pacjenci nie dostają tego, czego potrzebują na danym etapie. Czy pan to potwierdza?

-To znaczy katastrofa sprowadza się do tego, ona oczywiście dotyczy ograniczonej liczby osób, że zakończono funkcjonowanie procedury, która nazywa się procedurą chemioterapii niestandardowej i nie wprowadzono żadnej innej zastępczej procedury.

Był plan wprowadzenia procedury indywidualnego dostępu do leków, takie procedury funkcjonują w innych systemach ochrony zdrowia opartych o funkcjonowanie podmiotów publicznych. Taki kraj, jak Wielka Brytania czy Szwajcaria na przykład. Ale no takiego czegoś w Polsce nie ma.

-Ale także Węgry czy Rumunia to jest troszkę tak, że co? Pan powiedział nawet słowo "katastrofa". Czyli niedobrze się dzieje.

-No dla indywidualnych osób to jest katastrofa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza