Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Polki coraz częściej stosują środki antykoncepcyjne. Z czego to wynika?

Polki, które stosują antykoncepcję hormonalną częściej wybierają plastry niż tabletki. Wynika to z danych wygenerowanych przez firmę Kamsoft, właściciela serwisu KtoMaLek.pl. Średnio co miesiąc Polki kupują ok. 50 tys. opakowań plastrów. Co powoduje, że cieszą się one większą popularnością niż klasyczne tabletki?

Zobacz film: "Pigułka "po" znów na receptę"

1. Plaster zamiast tabletki

Zainteresowanie plastrami antykoncepcyjnymi utrzymuje się na podobnym poziomie od 3 lat. Największą popularnością cieszą się plastry Evra syst.transderm. W 2017 roku każdego miesiąca apteki sprzedawały ponad 50 tys. opakowań.

Sprawdź koniecznie:

Jesienią postaw na kolor... dla twojego noworodka. Zobacz najmodniejsze stylizacje

Najpopularniejszymi tabletkami zapobiegającymi ciąży są z kolei Belara, Qlaira, Rigevidon oraz Vibin. Z danych Kamsoftu wynika, że Polki po antykoncepcję farmakologiczną sięgają coraz częściej. Co roku sprzedawanych jest ok. 11 mln opakowań tych leków. Co więcej, liczba ta rośnie. W 2015 roku sprzedaż ich wyniosła niewiele ponad 11 mln opakowań, rok później ponad 11,2 mln opakowań. W roku 2017 w okresie od stycznia do lipca apteki sprzedały już ponad 6,3 mln pudełek z antykoncepcją.

2. Większa świadomość?

Z czego wynika taka tendencja? - Z większej świadomości. Antykoncepcję częściej stosują młode dziewczyny, które chcą świadomie zaplanować macierzyństwo. Inaczej mówiąc, nie chcą zostać przez nie zaskoczone – wyjaśnia dr Agnieszka Antczak-Judycka, ginekolog z Centrum Damiana.

Jak się okazuje, w działaniu tabletek i plastrów antykoncepcyjnych nie ma większych różnic. – Działanie tych środków polega na stopniowym uwalnianiu hormonów, które hamują owulację. Zasada jest ta sama. Jedyne, co je odróżnia, to droga wchłaniania. Tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się przez błonę śluzową przewodu pokarmowego, natomiast plastry – przez skórę. W tym drugim przypadku hormony trafiają do krwioobiegu, omijając krążenie wątrobowe, dlatego plastry zalecane są paniom, które mają problemy z układem pokarmowym – tłumaczy dr Antczak-Judycka.

Sprawdź koniecznie:

Ratownik medyczny: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie.

Ekspertka dodaje, że tym, co przyciąga pacjentki do plastrów jest fakt, że nie trzeba ich codziennie łykać. Jedno naklejenie załatwia sprawę. Ale plastry mają też swoje wady.

 Tabletki antykoncepcyjne nie są tak popularne jak plastry
Tabletki antykoncepcyjne nie są tak popularne jak plastry (123RF)

- Pacjentki mówią, że potrafią odkleić się np. w czasie kąpieli na basenie lub podczas biegania, czyli generalnie po kontakcie z wodą lub potem. Jednak stosowanie się do zaleceń producenta może uchronić przed takim wypadkiem – podkreśla Antczak-Judycka.

8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet
8 najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dla kobiet [10 zdjęć]

W obecnej chwili kobiety mają do wyboru rozmaite metody antykoncepcji. To z kolei sprawia, że wybór

zobacz galerię

Nie jest też tak, że działanie plastra jest hamowane, gdy się odklei. – W skórze właściwej tworzony jest magazyn hormonów, które uwalniają się do krwi jeszcze kilka godzin po odklejeniu plastra – mówi ekspertka.

Materiał powstał we współpracy z KtoMaLek.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza