Trwa ładowanie...

Polip endometrialny - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Polip endometrialny to zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy. Polipy te są widoczne gołym okiem. Endometrium czyli błona śluzowa macicy ulega zmianie w każdym etapie cyklu miesiączkowego. Wszystko za sprawą hormonów takich jak estrogeny i gestageny. Jakie są najczęstsze przyczyny polipów endometrialnych? Jakie mogą być najpoważniejsze powikłania polipów błony śluzowej macicy?

Zobacz film: "Czy HTZ może powodować nowotwory?"

spis treści

1. Polip endometrialny – przyczyny

Przyczyny powstawania polipu endometrialnego nie są do końca znane. Przypuszcza się jednak, że najprawdopodobniej za główną przyczynę powstawania polipów błony śluzowej macicy, odpowiadają zmiany hormonalne – w szczególności estrogeny. Polip endometrialny najczęściej pojawia się u kobiet między 30. – 50. rokiem życia.

Polip endometrialny może mieć postać uszypułkowioną lub nieuszypułkowaną. Ten pierwszy posiada charakterystyczną szypułę lub nóżkę, z której wyrasta. Polip błony śluzowej macicy nieuszypułkowany ma kształt kolisty.

Endometrium to błona śluzowa macicy, w której mogą pojawić się polipy endometrialne
Endometrium to błona śluzowa macicy, w której mogą pojawić się polipy endometrialne

2. Polip endometrialny – objawy

Głównymi objawami pojawienia się polipów endometrailnych mogą być nieprawidłowe krwawienia, które pojawiają się po badaniu ginekologicznym lub po stosunku płciowym. Innym charakterystycznym objawem jest zwiększona ilość wydzieliny pochwowej. Upławy mogą sygnalizować pojawienie się zmian u ujścia szyjki macicy. Polip taki zaburza bowiem pracę błony śluzowej. Jeżeli dojdzie do zakażenia polipa jednym z objawów może być ropna wydzielina. Rytmiczny i skurczowy ból pojawia się w przypadku dużych zmian w błonie śluzowej macicy, która traktuje polip jak ciało obce i chce je usunąć.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,...

zobacz galerię

3. Polip endometrialny – leczenie

Jeżeli diagnoza lekarska potwierdzi polip endometrialny, wówczas jednym ze sposobów leczenia może być łyżeczkowanie jamy macicy. Korzystna może okazać się również histeroskopia, która pozwala na dostrzeżenie wszelkich zmian błony śluzowej macicy.

Leczenie farmakologiczne – hormonalne – w przypadku polipa endometrialnego stosuje się tylko po spełnieniu kilku czynników i przy dobrej współpracy z pacjentką.

Przeczytaj także

Samo usunięcie polipa z błony śluzowej macicy nie jest bardzo obciążające dla kobiety. Zabieg polega na ukręceniu zmiany, jeżeli ta pojawia się w ujściu szyjki macicy. Bez względu jednak na to, czy polip zostanie usunięty poprzez łyżeczkowanie, czy też ukręcony, w każdym przypadku materiał należy poddać badaniu histopatologicznemu. Celem takiego działania, jest sprawdzenie czy zmiana ma postać łagodną i wykluczenie raka. Niestety, zmiany złośliwe objawiają się w podobny sposób, co łagodne.

4. Polip endometrialny – powikłania

Polipy błony śluzowej macicy nie należą do stanów przedrakowych. Niestety, istnieje możliwość pojawienia się procesu złośliwego. Prawdopodobieństwo takie jest jednak bardzo niewielkie. Ważne jest, aby kobieta nigdy nie bagatelizowała niecodziennych objawów i nie zwlekała z wizytą u lekarza ginekologa.

Następny artykuł: Endometrium

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.