Trwa ładowanie...

Polidypsja – choroby, leczenie

Polidypsja to termin, który wiele osób słyszy pierwszy raz. To częsty objaw, który występuje również razem z poliurią, czyli wielomoczem. Polidypsja jest symptomem, który objawia się nadmiernym przyjmowaniem płynów. To bardzo duże ilości, które muszą być skompensowane równie dużym wydalaniem płynów – czyli poliurią.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Polidypsja – choroby

Polidypsja jest symptomem, który może mówić o wielu chorobach. Wbrew pozorom nie jest to sytuacja, która odnosi się tylko do nadmiernego pragnienia w ciepłe dni i po wysiłku fizycznym. Polidypsja może być objawem cukrzycy, szczególnie jej niewyrównanej postaci, z hiperglikemią.

Jeśli pojawia się u ciebie nadmierne pragnienie bezwzględnie skontroluj poziom cukru we krwi. Nieleczona cukrzyca może być przyczyną nieodwracalnych zaburzeń w naszym organizmie. Nie dzieje się to jednak od razu po wystąpieniu cukrzycy – potrzebny jest czas, aby zaszły pewne zmiany. Polidypsja może być również objawem innej choroby – moczówki prostej.

Wyróżniamy jej dwie podstawowe postaci – moczówkę prostą centralną oraz nerkową. Pod względem patofizjologicznym to zupełnie dwie różne jednostki chorobowe. Diabetes insipidus – to łacinska nazwa tej choroby. Chociaż przyjmuje się, że nie stosuje się już łacińskich nazw w rozpoznaniach medycznych, to dzięki nazwom łacińskim łatwiej jest się porozumieć lekarzom na całym świecie.

Polidypsja to nadmierne pragnienie
Polidypsja to nadmierne pragnienie (123RF)

Moczówka prosta ośrodkowa – patofizjologicznie rzecz biorąc, w jej przypadku dochodzi do zaburzeń w obrębie mózgu i nieprawidłowości w syntezie i wydzielaniu wazopresyny – hormonu antydiuretycznego.

Drugą postacią choroby jest moczówka nerkowopochodna w której przebiegu dochodzi do braku wrażliwości cewek nerkowych na działanie wazopresyny.

Do przyczyn polidypsji może należeć również podłoże psychogenne, często zaburzenie to spotykane u dzieci, które w tym przypadku jest manifestacją narażenia na stres.

Innym powodem polidypsji może być hiperkalcemia czyli podwyższony poziom wapnia we krwi. Powodów takiej sytuacji może być kilka – zaliczamy do nich choroby nowotworowe, leki takie jak diuretyki tiazydowe, czy też jako manifestacja zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy?
Jak zmniejszyć ryzyko cukrzycy? [10 zdjęć]

Stężenie glukozy we krwi odgrywa istotną rolę w etiologii cukrzycy, dlatego w trosce o zdrowie warto...

zobacz galerię

2. Polidypsja – leczenie

Polidypsja jest objawem, zatem aby się jej pozbyć konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Jak widać możliwe przyczyny polidypsji mogą pochodzić z zupełnie różnych organów ciała, a także i duszy. Dlatego jej leczenie wymaga podejścia interdyscyplinarnego i szerokiego spojrzenia na pacjenta.

Lekarz na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego powinien zlecić podstawowe badania, które określą lub przybliżą do postawienia właściwej diagnozy. W zasadzie wszystkie przedstawione choroby, których objawem jest polidypsja, wymagają szybkiej interwencji lekarskiej z uwagi na rozwijające się powikłania, które mogą rzutować na cały organizm.

Badanie poziomu cukru powinno być wykonywane nie tylko wtedy, kiedy pojawią się niepokojące objawy, takie jak polidypsja – cukrzyca może rozwijać się skrycie w związku z czym łatwo przeoczyć jej wstępny rozwój. Odpowiednie leczenie daje dobre rezultaty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza