Trwa ładowanie...

Polfilin – działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Lek Polfilin jest stosowany w leczeniu zaburzeń krążenia obwodowego i mózgowego. Preparat stosuje się także w leczeniu schorzeń oczu o podłożu naczyniowym.

spis treści

1. Jak działa Polfilin

Substancją czynną leku Polfilin jest pentoksyfilina. Zadaniem leku Polfilin jest poprawienie przepływu krwi oraz zmniejszenie jej lepkości. Lek rozszerza naczynia krwionośne.

Zobacz film: "5 często ignorowanych objawów słabego krążenia"

Lek Polfilin ma postać roztworu do przygotowania kroplówki bądź tabletek. Preparat Polfilin jest przeznaczony dla osób dorosłych.

2. Wskazania do stosowania leku

Wskazanie do stosowania leku Polfilin to zaburzenia krążenia w obrębie gałki ocznej (ostre i przewlekłe zaburzenia krążenia w obrębie siatkówki i naczyniówki oka). Pozostałe wskazania do stosowania leku Polfilin to: zaburzenia czynności ucha wewnętrznego (np. zaburzenia słuchu, nagła utrata słuchu) spowodowane zmianami krążenia, stany niedokrwienia mózgu, stany po udarze mózgu zaburzenia czynności mózgu pochodzenia naczyniowego z objawami takimi jak: problemy z koncentracją, zawroty głowy czy zaburzenia pamięci.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Polfilin to: nadwrażliwość na pentoksyfilinę, inne pochodne metyloksantyny lub substancje zawarte w leku. Leku Polfilin nie powinni przyjmować pacjenci, którzy niedawno przebyli zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Mieli wylew krwi do siatkówki, a także krwawienia o znacznym nasileniu. Lek Polfilin jest przeciwwskazany osobom, które cierpią na choroby z dużym ryzykiem krwotoków.

Leku Polfilin nie powinny stosować pacjentki, które są w ciąży. Lek Polfilin w niewielkim stopniu przenika do mleka matki i nie powinien mieć wpływu na niemowlę. Jednak zaleca się, aby w okresie karmienia piersią stosować lek Polfilin stosować tylko wtedy gdy zaistnieje taka konieczność.

4. Dawkowanie leku

Preparat Polfilin stosuje się w postaci wlewu do przygotowania kroplówki. Dawka leku Polfilin jaką można podać dorosłym pacjentom to 100-600 mg na dobę w 1 lub 2 dawkach podzielonych. Roztwór Polfilin powinien być rozcieńczony w soli fizjologicznej lub w roztworze Ringera.

100 mg roztworu powinno zostać podane pacjentowi w czasie 60 min. Pacjenci, którzy zmagają się z silnym bólem spoczynkowym, zgorzelą lub owrzodzeniem mogą mieć podany lek Polfilin przez 24 godziny. Dawka powinna być obliczona na podstawie masy ciała pacjenta.

W formie tabletek, lek Polfilin powinno się przyjmować w dawce 1 tabletka 2-3 razy na dobę. Cena tabletek Polfilin to ok. 18 zł za 20 sztuk.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne leku Polfilin

Skutki uboczne leku Polfilin to: świąd, rumień, pokrzywka, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca (np. przyspieszenie czynności serca). Efekty uboczne leku Polfilin to także: krwawienia na skórze, z żołądka, w obrębie jelit, niedociśnienie, nagłe objawy dławicy piersiowej, cholestaza wewnątrzwątrobowa, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Działania niepożądane leku Polfilin jakie mogą wystąpić to także: nudności i wymioty, wzdęcia, uczucie pełności i biegunka, małopłytkowość, niepokój, zaburzenia snu, aseptyczne zapalenie opon mózgowych, skurcz oskrzeli, wstrząs anafilaktyczny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza