Trwa ładowanie...

Pogotowie stomatologiczne - jak działa, kiedy skorzystać, nagły ból zęba

Pogotowie stomatologiczne to rodzaj doraźnej opieki medycznej, dostępnej w nagłych sytuacjach. Większość pacjentów decyduje się na wizytę w takim miejscu ze względu na silny ból zęba, który nie zmniejsza się po zażyciu leków i utrudnia normalne funkcjonowanie. Pogotowie stomatologiczne zwykle znajduje się w większych miastach, może być państwowe lub prywatne. Co warto wiedzieć o pogotowiu stomatologicznym i kiedy można skorzystać z pomocy w takiej placówce?

spis treści

1. Jak działa pogotowie stomatologiczne?

Pogotowie stomatologiczne (pogotowie dentystyczne) to doraźna pomoc medyczna, dostępna w nagłych przypadkach. Mogą z niej korzystać wszyscy, którzy wymagają niezwłocznej konsultacji u dentysty, a odczuwane dolegliwości uniemożliwiają czekanie na standardową wizytę stomatologiczną.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Pogotowie dentystyczne najczęściej znajduje się w większych miastach, wiele placówek ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego ubezpieczone osoby są przyjmowane bezpłatnie.

Funkcjonowanie konkretnego pogotowia stomatologicznego jest zależne od tego czy jest to ośrodek państwowy czy prywatny. Do takich miejsc może zgłosić się osoba, u której pojawił się nagły ból zęba o nasileniu, utrudniającym normalne funkcjonowanie.

Wizyta w pogotowiu stomatologicznym nie wymaga posiadania skierowania ani dokumentacji medycznej. Niestety często do placówek przychodzą osoby, które symulują ból, by za darmo i bez długiego czasu oczekiwania wyleczyć ubytek. W takich przypadkach dentysta odmawia pomocy.

2. Kiedy skorzystać z pogotowia stomatologicznego?

Wizyta w pogotowiu jest uzasadniona jedynie w sytuacji, kiedy na ból nie pomagają środki przeciwbólowe dostępne bez recepty i pacjent martwi się o swój stan zdrowia. Objawy, które mogą zostać skonsultowane w placówce pogotowia dentystycznego to:

  • silny ból zęba,
  • silny ból dziąsła,
  • opuchlizna dziąsła,
  • ukruszenie lub pęknięcie zęba,
  • objawy, świadczące o stanie zapalnym jamy ustnej lub ucha.

Zobacz także:

3. Przyczyny nagłego bólu zęba

Zwykle niespodziewany i silny ból zęba pojawia się u osób, które rzadko odwiedząją gabinety stomatologiczne i nie kontrolują stanu swojego uzębienia. Dla wielu ludzi wizyta powoduje ogromny stres lub jest niemożliwa ze względu na ceny usług dentystycznych.

Niestety nieleczone ubytki w pewnym momencie wywołają nieprzyjemne dolegliwości i zmuszą do spotkania ze stomatologiem. Warto regularnie decydować się na wizyty u dentysty, by na bieżąco likwidować powstające problemy i unikać rozprzestrzeniania się próchnicy.

Ból zęba nie powinien być ignorowany i nie zaleca się przyjmowania środków przeciwbólowych przez wiele dni. Dolegliwości są znakiem, rozwijającego się stanu zapalnego i wymagają konsultacji stomatologicznej.

4. Co zrobić w przypadku nagłego bólu zęba?

W sytuacji, gdy nagle odczuwamy silny ból zęba powinniśmy niezwłocznie zażyć leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty. Najlepiej sprawdzają się środki, zawierające paracetamol lub ibuprofen.

Warto przygotować również ziołowy napar z szałwii lub rumianku i regularnie płukać jamę ustnę. Po kilku godzinach bez poprawy warto rozważyć wizytę na pogotowiu stomatologicznym, gdzie lekarz oceni, czy konkretna sytuacja kwafilifikuje się do udzielenia pomocy.

W przypadku odmowy należy zapisać się na wizytę stomatologiczną w najbliższym terminie. Warto pamiętać, że nawet w przypadku poprawy samopoczucia w ciągu kilku dni należy sprawdzić stan uzębienia i wyleczyć ewentualne ubytki, tak by przykra sytuacja nie miała ponownie miejsca.

5. Prywatne pogotowie stomatologiczne

Przed udaniem się do placówki warto sprawdzić w jaki sposób funkcjonuje konkretny ośrodek. Coraz częściej powstają prywatne gabinety stomatologiczne, które świadczą pomoc medyczną całodobowo, również w dni wolne od pracy.

W takich miejscach ceny zwykle są kilkukrotnie wyższe od tych, które obowiązują od poniedziałku do piątku. Zwykle prywatne pogotowie oferuje pomoc dla wszystkich, nawet w przypadku dolegliwości z którymi pacjent mógł spokojnie poczekać do standardowej wizyty stomatologicznej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza