Trwa ładowanie...

Pogorszenie zmysłu węchu może wskazywać na wczesną demencję

Artykuł opublikowany w JAMA Neurology sugeruje, że pogorszenie zmysłu węchu może być powiązane z początkami choroby Alzheimera.

1. Do czego prowadzi utrata węchu?

Poprzednie badania wiązały już anosmię, czyli całkowitą utratę węchu z pogorszeniem funkcji poznawczej czy chorobą Alzheimera. Może być ona również oznaką otępienia naczyniowego czy otępienia z ciałami Lewy'ego.

Naukowcy ocenili w badaniu węch 1 430 osób o średniej wieku 79,5 roku wykazujących normalne funkcjonowanie poznawcze. Grupa podzielona była niemalże po równo pod względem płci. Test do oceny zmysłu węchu zawierał sześć zapachów jedzenia i sześć niezwiązanych z pożywieniem.

Zobacz film: "Czy mniejsza potrzeba snu jest normalną częścią procesu starzenia?"

Uczestnicy mieli za zadanie powąchać zapach i wybrać jedną z czterech opcji odpowiedzi. Autorzy zidentyfikowali 250 przypadków łagodnych zaburzeń poznawczych wśród wszystkich uczestników.

W badaniu zauważono związek pomiędzy pogorszeniem węchu – mierzonym zmniejszoną liczbą poprawnych odpowiedzi na teście, a zwiększonym ryzykiem łagodnych zaburzeń poznawczych. Dotknięci takimi zaburzeniami mają problemy z pamięcią, które są poważniejsze, niż powinny mieć osoby w ich wieku, jednak nie jest to na tyle poważne, aby wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Cięższy rodzaj zaburzeń dotyczy już umiejętności myślenia innych niż pamięć, np. trudności w planowaniu czy gorszej umiejętności oceny.

Autorzy odnotowali 64 przypadki demencji wśród 221 osób z powszechnie występującymi zaburzeniami poznawczymi. Najgorsze wyniki na teście zmysłu węchu powiązane były z rozwojem choroby – od łagodnych zaburzeń do demencji.

Odkrycia sugerują związek pomiędzy utratą węchu a zaburzeniami poznawczymi i demencją oraz potwierdzają poprzednie badania łączące je z pogorszeniem funkcji poznawczej w późniejszym życiu.

Potencjalne wyjaśnienie wyników badań to zmiany zachodzące podczas procesu zwyrodnienia układu nerwowego w opuszce węchowej i niektórych obszarach mózgu, które odpowiadają za pamięć i zmysł powonienia.

Dotyczy to m.in. choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera. Splątki neurofibrylarne, cecha choroby Alzheimera, zostały znalezione w opuszce węchowej przed pojawieniem się jej objawów, co sugeruje, że pogorszenie węchu może być wczesną oznaką choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Pogorszenie zmysłu węchu może wskazywać na wczesną demencję
Pogorszenie zmysłu węchu może wskazywać na wczesną demencję (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza