Trwa ładowanie...

Podwyższone CRP – diagnostyka, choroby

Czym jest CRP? Jest to białko C – reaktywne, które pojawia się w organizmie w momencie, kiedy jest stan zapalny. Białko CRP to marker stanu zapalnego, który może nie dawać żadnych objawów. CRP wytwarzane jest przez cytokiny zapalne występujące w wątrobie, ale także pojawia się w ściankach naczyń tętniczych i komórkach tłuszczowych. Warto wiedzieć, co oznacza podwyższone CRP i jakie są konsekwencje tego stanu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Diagnostyka CRP

Podwyższone CRP pojawia się w organizmie, kiedy jest nie tylko niegroźny dla pacjenta stan zapalny, ponieważ podwyższone CRP może sugerować chorobę nowotworową, zawał serca czy inny poważny uraz. CRP ma swoje zadanie w momencie infekcji czy urazu, a mianowicie jest reakcją obronną, ma pobudzić do pracy ciałka odpornościowe. Ilość białka CRP, które krąży we krwi nie jest jednakowa dla każdej osoby, jest uwarunkowana przez kilka różnych czynników. Przede wszystkim bardzo duże znaczenie ma masa ciała, wiek, płeć, a nawet rasa. O poziomie CRP decyduje również styl życia dla przykładu wpływ na ilość białka ma to czy pacjent nałogowo pali papierosy.

Jak powinna być norma dla CRP w organizmie? U osoby zdrowej stężenie nie powinno przekroczyć 5 mg/l. W sytuacji, kiedy w badaniach jest podwyższone CRP i wynosi więcej niż 10mg/l to jest to sygnał dla lekarza i pacjenta, że w organizmie jest np. stan zapalny.

2. Choroby związane z podwyższonym CRP

W sytuacji, kiedy lekarz ma wątpliwości zleca badania poziomu białka C – reaktywnego. Jest to ważne, ponieważ podwyższone CRP sugeruje infekcję zanim pojawią się jej objawy. Takie badanie powinno być wykonywane dla przykładu przed planowaną operacją chirurgiczną. Jaki rodzaj zakażenia i choroby może sugerować podwyższone CRP? Przy salmonelli, zakażeniem Helicobacter pylori CRP jest bardzo wysokie i może sięgnąć nawet 500 mg/l, a nawet wyżej. Przy gronkowcach, prątkach gruźlicy czy paciorkowcach, a także przy pasożytach CRP podnosi się do około 100 mg/l. Przy wirusach CRP rośnie do około 50 mg/l.

To też warto wiedzieć

Bardzo podwyższone CRP, kiedy wynik jest trzy cyfrowy jest niestety sygnałem, że organizm został zaatakowany przez nowotwór złośliwy. Przy takich wynikach lekarz zlecający badania powinien natychmiast rozpocząć diagnozę pod kątem rodzaju raka. Nie jest to wbrew pozorom łatwe zadanie, ponieważ mocno podwyższone CRP może zmienić swój wynik w ciągu 48 godzin. Może się tak zadziać przy poważniejszych urazach czy ostrych zakażeniach bakteryjnych. Dlatego przy podejrzeniu poważniejszej choroby lekarz zleca stały monitoring CRP.

Jak oczyścić krew z cholesterolu?
Jak oczyścić krew z cholesterolu? [10 zdjęć]

Miażdżyca jest chorobą, na którą pracujemy sami. Jest przewlekłym procesem zapalnym dotykającym głównie...

zobacz galerię

CRP jest także brane pod uwagę przy diagnozie i leczeniu chorób serca. Podwyższone CRP wspólnie z innymi objawami może być sygnałem incydentów sercowych dla przykładu zawału serca. Ostatnie badania dowiodły, że poziom CRP jest także ściśle powiązany z ryzykiem chorób wieńcowych. Już niewiele podwyższone CRP może być znakiem, że pacjent ma dla przykładu miażdżycę.

Następny artykuł: Białko C

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.