Przejdź na WP

Podrażniona skóra i co dalej?

Skóra jest jednym z największych i zarazem najważniejszych narządów naszego organizmu. Pełni ona wiele funkcji zapewniających stałość środowiska wewnętrznego ludzkiego organizmu. Bierze między innymi udział w procesach termoregulacji, dba o utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, jest narządem czucia. Skóra jest również mechaniczną obroną przed światem zewnętrznym - stanowi barierę ochronną przed czynnikami fizycznymi, chemicznymi, a także wszelkiego rodzaju drobnoustrojami.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Podrażnienia skóry

Ponieważ skóra jest największym i położonym najbardziej zewnętrznie narządem, jest nieustannie narażona na uszkodzenia czy podrażnienie przez czynniki zewnętrzne, takie jak na przykład promieniowanie UV, wysoka temperatura, czynniki chemiczne, kosmetyki, warunki atmosferyczne, codzienne zabiegi pielęgnacyjne skóry takie jak np. golenie, depilacja i wiele innych. Codzienne narażenie skóry na te czynniki prowadzi często do jej podrażnienia.

Podrażniona skóra jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykamy się na co dzień. Wynika to z ogromnej powszechności oraz różnorodności środków chemicznych, fizycznych, biologicznych, które działają drażniąco na skórę.

Podrażniona skóra jest problemem dotykającym wszystkich ludzi, jednak wyjątkowo często zaobserwujemy tego typu zmiany skórne u osób z alergiami, łuszczycą czy innymi dermatozami. Skóra u tych osób jest wyjątkowo wrażliwa i często dochodzi do jej podrażnienia przy minimalnym zadziałaniu czynnika drażniącego.

2. Objawy podrażnienia skóry

Podrażniona skóra staje się zazwyczaj zaczerwieniona, szorstka, czasami mogą też pojawić się drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Zmiany takie są piekące, swędzące oraz często bolesne. To, jak dokładnie będzie wyglądała podrażniona skóra i jak nasilone będą objawy bólowe zależy od czynnika, który to podrażnienie wywołał oraz od okolicy skóry, która była narażona na działanie drażniącego czynnika.

Podrażniona skóra jest częstą i bardzo dokuczliwą dolegliwością. Warto jest dołożyć starań, aby zapewnić skórze ochronę, możliwie jak najlepszą. Powinno się przede wszystkim unikać substancji chemicznych, roślinnych, kosmetyków, o których wiemy, że działają drażniąco na naszą skórę. Należy również unikać nadmiernego działania promieniowania UV, a także zbyt niskich/zbyt wysokich temperatur.

3. Pielęgnacja podrażnionej skóry

Niestety, mimo prawidłowej pielęgnacji skóry preparatami ochronnymi, unikania szkodliwych czynników nie jesteśmy w stanie zapobiec w stu procentach wszystkim podrażnieniom skóry. Kiedy już dojdzie do podrażnienia, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach postępowania.

Przede wszystkim nie należy drapać ani trzeć podrażnionej okolicy skóry, gdyż może to spowodować powiększenie się zmiany, doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych, a także niesie to za sobą zagrożenie nadkażeniem zmiany przez różnego rodzaju drobnoustroje. Podrażnioną okolicę należy ochłodzić pod zimną wodą lub stosując zimne kompresy. Nie powinno się narażać podrażnionej skóry na działanie ciepłej wody ani substancji powierzchniowo czynnych, gdyż to może prowadzić do nasilenia dolegliwości.

4. Preparaty do skóry podrażnionej

Na podrażnioną skórę warto jest również zastosować preparat, który złagodzi dolegliwości związane z podrażnieniem - pieczenie, ból, zmniejszy stan zapalny, zapobiegnie zakażeniu zmienionej skóry oraz przyspieszy proces gojenia. Produkt taki może zawierać sukralfat, który ma działanie kojące oraz łagodzące, dzięki czemu minimalizuje dolegliwości bólowe oraz poczucie dyskomfortu związane z podrażnieniem, związki miedzi i cynku (działają przeciwbakteryjnie, zapobiegając zakażeniu podrażnionej skóry, a dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym działają również łagodząco) lub alantoinę (substancja wykazująca działanie lecznicze oraz pielęgnacyjne zarówno na zdrową, jak i podrażnioną skórę). Alantoina ma również działanie przeciwzapalne oraz dodatkowo chroni podrażnioną skórę przed zakażeniem bakteryjnym czy grzybiczym. Alantoina przyspiesza także proliferację naskórka, prowadząc tym samym do szybszej regeneracji uszkodzonych obszarów skóry.

Podrażniona skóra jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi spotykamy się w codziennym życiu. Warto więc mieć w domu preparat, który złagodzi świąd oraz dolegliwości bólowe, zapobiegnie powikłaniom takim jak np. zakażenie oraz przywróci skórze zdrowy wygląd.

Następny artykuł: Przyczyny suchej skóry

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy