Trwa ładowanie...

Po zjedzeniu papryczki w gardle mężczyzny wypaliła się dziura

47-letni Amerykanin wskutek zjedzenia hamburgera z papryczką Naga Jolokia zaczął gwałtownie wymiotować. Po przewiezieniu do szpitala okazało się, że w jego przełyku powstała 2,5 cm dziura.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

 

Naga Jolokia to jedna z najostrzejszych papryk na świecie
Naga Jolokia to jedna z najostrzejszych papryk na świecie (en.wikipedia.org)

1. Zespół Boerhaavego - objawy

Zespół Boerhaavego to pęknięcie przełyku, które po raz pierwszy opisał w 1724r. holenderski lekarz Herman Boerhaave. Znacznie różni się od zespołu Mallory'ego-Weissa, ponieważ nie dochodzi jedynie do pęknięcia błony śluzowej, a do pełnościennego przerwania ciągłości przełyku.

Zespół ten objawia się gwałtownymi wymiotami, bólem w klatce piersiowej i podskórnym rozdęciem. Trudno go zdiagnozować, kiedy jeszcze nie jest za późno na podjęcie odpowiednich działań.

2. Piekielnie ostra Naga Jolokia

Naga Jolokia jest indiańską odmianą chilli. W skali ostrości Scoville uzyskuje milion punktów, podczas gdy papryka pepperoni 100, jalepeno 2 500, a tabasco 30 000. Ta papryczka nie tak dawno była uznawana za najostrzejszą na świecie, od 2012r. to miano nosi Carolina Reaper.

Przez zjedzenie tak ostrej papryczki, w przełyku mężczyzny zrobiła się dziura, a na skutek tego uszkodzenia, w śródpiersiu zebrał się płyn z resztkami jedzenia i pojawiła się lewostronna odma opłucnej. Po 24 dniach pobytu w szpitalu, pacjent został przewieziony do domu. Miał dużo szczęścia, ponieważ taka przypadłość może doprowadzić do śmierci.

Tak wygląda Carolina Reaper - najostrzejsza papryczka na świecie
Tak wygląda Carolina Reaper - najostrzejsza papryczka na świecie (Wikipedia)

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza