Trwa ładowanie...

PMS – objawy, kuracja

Czym jest PMS? Jakie ma objawy? PMS jest to inaczej zespół napięcia przedmiesiączkowego. To moment przed miesiączką, który odczuwa w podobny sposób ponad 80 procent kobiet. PMS to przede wszystkim zmiany fizyczne, które zaczynają się pojawiać na kilka dni przed spodziewanym terminem menstruacji. Jednak PMS to nie tylko zmiany fizyczne, ale też psychiczne. Wszystko, co się dzieje przed miesiączką, jest kwestią indywidualną, dlatego każda kobieta może przechodzić PMS w różny sposób.

spis treści

1. PMS – objawy

Jakie objawy ma PMS? Według ginekologów PMS to około 300 symptomów zarówno tych fizycznych, somatycznych, jak i psychicznych. Do tych, które są najczęstsze i najbardziej kojarzone, należą: rozdrażnienie, gniew i agresja, która często jest nieuzasadniona. Do innych objawów PMS zalicza się: drażliwość, płaczliwość, a nawet stany depresyjne. Jakie jeszcze objawy ma PMS? Niektóre kobiety odczuwają znaczny spadek samooceny, smutek, czasem brak energii i chęci działania. Inne symptomy PMS, które dotyczą sfery fizycznej, to większa wrażliwość piersi na dotyk, czasem można odczuwać nawet ich ból, pojawia się także uczucie, że w ciągu kilku dni kobieta przytyła, co jest efektem zatrzymania wody. Inne fizyczne objawy PMS to dolegliwości jelitowe, dla przykładu zaparcia lub biegunka. Bez względu na wiek mogą pojawić się też wykwity skórne. Oprócz tego kobiety przed miesiączką mogą odczuwać ból stawów, ból głowy, duże zmęczenie nawet bez większego wysiłku fizycznego.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Objawy PMS to skrajne emocje od radości poprzez smutek do stanów depresyjnych
Objawy PMS to skrajne emocje od radości poprzez smutek do stanów depresyjnych

Jakie jeszcze objawy ma PMS?  W medycynie funkcjonuje również termin przedmiesiączkowe napięcie dysfotyczne. W tym przypadku symptomy PMS są znacznie wzmożone do tego stopnia, że kobieta w tym czasie nie potrafi racjonalnie myśleć, funkcjonować nie tylko w życiu prywatnym, ale też i zawodowym.

To też warto wiedzieć

2. PMS – leczenie

Czy w przypadku PMS objawy mogą być objęte leczeniem? W większości przypadków kobieta może jedynie łagodzić skutki tych dolegliwości przy pomocy np. leków przeciwbólowych. Wiele kobiet w tym przypadku wierzy w zbawienną moc ziołolecznictwa. Dobrym rozwiązaniem na wzmożone objawy psychiczne są elementy ćwiczeń, jak np. jogi, których zadaniem będzie wyciszenie.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego [17 zdjęć]

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne

zobacz galerię

Zaleca się również w miarę możliwości spacery na świeżym powietrzu. Kiedy objawy PMS są na tyle zaostrzone, że uniemożliwiają funkcjonowanie, warto spytać o radę ginekologa prowadzącego, który przy ciężkich przypadkach może zalecić przyjmowanie antydepresantów. Według badań najbardziej wzmożone symptomy PMS występują u nastolatek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

PMS – objawy, kuracja
PMS – objawy, kuracja (istock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza