Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Płuca - charakterystyka, choroby

Płuca człowieka nie są wolne od chorób. Niektóre schorzenia fundujemy sobie sami, ponieważ przyczyną wielu z nich jest palenie papierosów. Poznaj objawy chorób narządów, w których zachodzi wymiana gazowa: zapalenia płuc, raka płuc i rozedmy płuc

Zobacz film: "Ciche objawy problemów z płucami"

spis treści

1. Co robią płuca?

Płuca człowieka to dwa narządy oddechowe (prawe płuco jest trzypłatowe, zaś lewe – dwupłatowe, co wynika z ograniczonego miejsca ze względu na obecność serca). Zachodzi w nich wymiana gazowa. Łącznie płuca mogą zmieścić 5 litrów powietrza. Narządy te są zbudowane z oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Pokrywa je tkanka zwana opłucną.

Wczesne objawy raka płuc
Wczesne objawy raka płuc [5 zdjęć]

Wiele osób lekceważy chroniczny kaszel lub przyzwyczaja się do niego, zakładając, że wynika on np. z...

zobacz galerię

2. Jakie są skutki palenia papierosów?

Palenie papierosów ma katastrofalny wpływ na płuca. W dymie papierosowym znajduje się kilka tysięcy szkodliwych związków, które dostają się do płuc z każdym wdechem. Substancje te niszczą rzęski w płucach, co utrudnia ich samodzielne oczyszczanie się i powoduje przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Konsekwencją palenia papierosów są choroby płuc, m.in. rak płuc i rozedma płuc. Badaniem, które pozwala sprawdzić kondycję tych narządów, jest spirometria. Pozwala ona ocenić, w jakim wieku są płuca. Spirometrii powinni poddać się zwłaszcza wieloletni palacze, którym doskwiera poranny kaszel.

3. Choroby płuc

3.1. Zapalenie płuc

Zapalenie płuc powoduje infekcja – najczęściej wirusowa lub bakteryjna – rzadziej zakażenie grzybami i pasożytami. Choroba może rozwinąć się w reakcji na kurz i dym papierosowy. Typowe objawy zapalenia płuc to problemy z oddychaniem, kaszel, gorączka wraz z dreszczami i dolegliwości bólowe w klatce piersiowej w czasie oddychania. Jeżeli zapalenie wywołały wirusy, objawem współtowarzyszącym jest świszczący oddech.

Ryzyko zachorowania na zapalenie płuc zwiększa palenie papierosów, spadek odporności i choroby, na przykład niewydolność wątroby. Nie bez znaczenia jest niehigieniczny styl życia – brak snu i zła dieta. Sposób leczenia zapalenia płuc jest uzależniony od czynnika, który je wywołał. Jeśli powodem było zakażenie bakteriami, choremu podaje się antybiotyki doustne. Wskazany jest odpoczynek i picie dużych ilości płynów.

3.2. Przyczyny raka płuc

Rak płuc jest chorobą (głównie) wieloletnich palaczy papierosów, czynnych i biernych. Inne przyczyny raka płuc to zanieczyszczenie środowiska i typ pracy – w grupie ryzyka znajdują się osoby, które pracują przy przetwarzaniu substancji zawierających azbest i produkcji koksu. Objawy raka płuc nie są charakterystyczne. Symptomy bywają bagatelizowane, ponieważ podobne im oznaki towarzyszą przeziębieniu.

Należy do nich ogólne osłabienie organizmu, poranny kaszel i duszności. Wskutek kaszlu chory może odpluwać żółtą wydzielinę połączoną z krwią. Dla osób z nowotworem płuc typowy jest krótki oddech ze świstem i nocna potliwość. Ponadto doskwierają ukłucia w klatce piersiowej.

Zazwyczaj nowotwór płuc diagnozuje się w zaawansowanym stadium, co redukuje szanse na przeżycie. Leczenie raka płuc jest uwarunkowane jego rodzajem i rozległością. Jeżeli chory kwalifikuje się do leczenia operacyjnego (czyli guz wykryto we wczesnym stadium choroby), usunięty zostaje płat płuca ze zmianą nowotworową. Po operacji pacjent przechodzi radioterapię. Jeżeli zabieg jest niemożliwy, stosuje się łącznie radioterapię i chemioterapię.

3.3. Co to jest rozedma płuc

Istotą rozedmy płuc jest powiększenie (rozdęcie) pęcherzyków płucnych wskutek wypełnienia ich powietrzem, co powoduje, że tracą elastyczność. Proces ten trwać może nawet kilka lat. Ściany pęcherzyków pękają i zmniejsza się ich ilość. W rezultacie płuca tracą sprężystość, zostaje ograniczona powierzchnia wymiany gazowej w płucach, a jej przebieg jest upośledzony. Nieodwracalne zmiany w obszarze płuc chory odczuwa w postaci płytkiego wdechu i zadyszki przechodzącej stopniowo w duszność. Pojawia się suchy poranny kaszel. Pacjent może zanotować również znaczny spadek masy ciała.

Rozedma płuc jest chorobą charakterystyczną dla muzyków grających na instrumentach dętych. Może być również konsekwencją przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jednak główna przyczyna rozedmy płuc to palenie papierosów – to właśnie dym papierosowy powoduje degradację pęcherzyków płucnych. Celem leczenia jest zlikwidowanie czynników przyspieszających rozwój choroby i złagodzenie jej objawów, dlatego chorzy wykonują ćwiczenia oddechow.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza