Trwa ładowanie...

Plemnik – powstawanie, przemieszczanie, rola, żywotność

Plemnik produkowany jest w jądrach, ale mechanizm jego powstawania idzie z góry. To w obszarze mózgu zwanym podwzgórzem tworzy się sygnał do produkcji plemników. Jak wygląda proces powstawania plemników? Jak przemieszcza się plemnik? Jaka jest jego rola? Jak długo żyje plemnik?

Zobacz film: "Przyczyny niepłodności męskiej związanej ze stylem życia"

spis treści

1. Plemnik – powstawanie

Plemniki powstają w jądrach. Wytwarza się ich tam około 120 – 260 mln w jednym zaledwie mililitrze. Sygnał, który uruchamia proces powstawania plemników, rozpoczyna się w obszarze mózgu zwanym podwzgórzem. Sygnał ten uaktywnia wytwarzanie hormonu, który bezpośrednio wpływa na proces tworzenia plemników w jądrach. Same jądra nie bez przyczyny umieszczone są w workach mosznowych na zewnątrz ciała mężczyzny. Dzięki temu plemniki powstają w niższej temperaturze. 36,6 stopni C, która jest temperaturą stałą dla naszego organizmu, sprawiłaby, że plemniki nie mogłyby się rozwijać.

Plemniki powstają jądrach
Plemniki powstają jądrach

Każde jądro składa się z mikroskopijnych kanalików, które nazywamy nasiennymi. Wnętrze jąder to plątanina kanalików. Plemniki przechodząc przez kanaliki, mają wystarczająco czasu, aby prawidłowo się rozwinąć. Rozwój plemników nazywany spermatogenezą trwa około 72 dni.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

2. Plemnik - przemieszczanie

Plemnik składa się z główki, która rozwija się pierwsza i energię czerpie ze składników odżywczych. Następnie, gdy główka jest już ukształtowana, plemnik zostaje uwolniony do najądrzy. Rozwinięty plemnik w ruch wprawia witka, która jest zbudowana z bardzo elastycznego włókna. Dzięki witce plemnik może się przemieścić do celu, którym jest jajeczko. Zdolność do zapłodnienia i ruchliwość po pełnym rozwoju, plemnik utrzymuje przez kilka dni. Jeżeli jednak nie dojdzie do wytrysku, plemnik traci swoją witalność i zanika.

Do prawidłowego rozwoju plemnika niezbędna jest odpowiednia ilość hormonu FHS, LH i testosteronu. Jeżeli jakiegokolwiek hormonu brakuje lub jest niewystarczająca ich ilość, plemniki tracą na witalności, ruchliwości i jest ich zdecydowanie mniej.

3. Plemnik – rola

Rola plemnika jest jedna – zapłodnić komórkę jajową i dać początek nowemu życiu. Gruczoły płciowe młodych chłopców nie produkują plemników. Wytwarzanie spermy rozpoczyna się w okresie dojrzewania, czyli około 14. roku życia. Okres dojrzewania to czas, gdy wytwarzają się męskie hormony pobudzające gruczoły płciowe. Dopiero około 17. – 19. roku życia młody mężczyzna wchodzi w okres reprodukcyjny i jądra zaczynają produkcję plemników. Co więcej, kiedy rozpocznie się produkcja plemników, to organizm będzie produkował je już stale. Nawet około 90 letni mężczyzna może wytwarzać plemniki.

W wyścigu do jajeczka rusza zawsze kilkadziesiąt lub kilkaset milionów plemników. Tylko połowa z nich jest wystarczająco sprawna, aby ruszyć do wyznaczonego celu. Z bardzo aktywnych plemników szanse na dotarcie do celu ma około 3 miliony. Tylko jeden przedostanie się do komórki jajowej i ją zapłodni. Reszta kończy swój wyścig.

To też warto wiedzieć

4. Plemniki – żywotność

Plemnikom, jak wspomnieliśmy, nie służy wysoka temperatura. Dlatego jądra są umieszczone na zewnątrz. Do prawidłowego rozwoju i przetrwania plemnik potrzebuje odpowiedniej wilgotności i temperatury. Poza jądrami i pochwą plemnik ma małe szanse na przeżycie. Jak wiemy w wyścigu do komórki jajowej, wygrywa jeden plemnik. Jeden na kilkadziesiąt milionów. Co dzieje się z resztą, gdy dotrą do pochwy?

Warunki w pochwie są dla plemnika bardzo korzystne. Spełniona jest bowiem odpowiednia wilgotność i temperatura. Plemnik może zatem przetrwać w organizmie kobiety od dwóch do nawet pięciu dni, nawet jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia jajeczka. Jeżeli nie planujemy ciąży i nie zabezpieczamy się żadnymi środkami antykoncepcyjnymi ani nie stosujemy prezerwatywy, należy wstrzymać się ze stosunkiem płciowym nawet do kilku dni przed owulacją. Plemnik może bowiem poczekać na właściwy moment.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.