Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Płeć dziecka – badanie USG i inne metody rozpoznania, planowanie

Płeć dziecka zależy przede wszystkim od rodzaju chromosomu płciowego, którym obdarował je ojciec. Dziecko zawsze otrzyma od matki chromosom X, zaś „prezent” od taty może zawierać chromosom X lub Y. W „wyścigach” biorą więc udział te dwa chromosomy, jeżeli plemnik z chromosomem X dotrze pierwszy, na świat przyjdzie dziewczynka, jeżeli będzie to chromosom Y – urodzi się syn. Przeświadcza jednak o tym również ilość testosteronu.

Zobacz film: "Chłopiec czy dziewczynka?"

spis treści

1. Płeć dziecka – inne metody rozpoznania

100% pewności co do płci dziecka uzyskuje się dopiero po dziewięciu miesiącach w momencie narodzin. Płeć dziecka może być rozpoznana już w 14. tygodniu ciąży dzięki badaniu USG. Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży istnieje większa szansa na trafne określenie czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka. Trzecie badanie USG pozwala rozpoznać płeć dziecka w 95%.

Istnieje wiele wróżb, przepowiedni ludowych, które niekiedy sprawdzają się. Wiadomym jest, że płeć dziecka od zawsze była zainteresowaniem rodziców. Niegdyś odczytywano ją z kształtu brzucha, wynikała ona również z zachcianek przyszłej mamy. Do nietypowych metod określających płeć dziecka należy np. zawieszanie obrączki na nitce i trzymanie jej krótką chwilę nad brzuchem. Ruch wahadłowy zwiastuje narodziny córki, kolisty – syna.

Mówi się też, że okrągły i wysoko usytuowany brzuch jest oznaką rozwoju pod sercem matki dziewczynki, zaś przeciwstawnie – nisko usytuowany brzuch przyniesie radość ojcu i urodzi się chłopiec. Wróżby zwiastujące płeć dziecka nie mają końca. Prawdopodobnie ciemne otoczki brodawek, suche dłonie i jasnożółty mocz mówią o przyjściu na świat chłopca, zaś kiedy włosy nabierają rudego połysku, a jedna pierś jest większa od drugiej – urodzi się dziewczynka.

Zgadywanki określające płeć dziecka dotyczą również powiedzeń. „Nigdy nie wyglądałaś tak dobrze” zwiastuje narodziny syna, bo przecież „córka zabiera urodę”. Charakterystyczne poranne nudności w drodze innych metod rozpoznawania płci dziecka oznaczają, że będzie to dziewczynka, przy czym bóle głowy prognozują przyjście na świat chłopczyka.

2. Płeć dziecka – planowanie

Wydawać by się mogło, że planowanie płci dziecka jest kuriozalnym pomysłem. Nic bardziej mylnego, chociaż wiele par i małżeństw decyduje się na metodykę związaną z poczęciem dziecka o „wymarzonej” przez nich płci. Należy pamiętać, że w tym przypadku trudno mówić o skuteczności podjętych planów, jednak istnieje kilka sposobów, które w mniejszym lub większym stopniu prawdopodobnie mogą wpłynąć na płeć dziecka.

Niektórzy uczeni stwierdzają, że dieta jest związana z poczęciem dziecka konkretnej płci. Aby na świat przyszła dziewczynka, kobieta powinna spożywać produkty zawierające magnez i wapń. Zaleca się unikanie słonych potraw. Dieta bogata w sód i potas ma spełnić marzenia o narodzeniu chłopca. Powinno się wówczas unikać jedzenia czekolady czy pełnoziarnistego chleba.

Zobacz także:

Podobno również pozycje seksualne mają wpływ na płeć dziecka. Pozycja klasyczna ma znacząco zwiększyć szansę na urodzenie córki, zaś pozycje od tyłu znacząco częściej owocują narodzeniem syna. Według metody F. Benendo poczęcie dziewczynki powinno odbyć się około 2-3 dni przed owulacją, natomiast chłopczyka w jej dniu albo tuż po niej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza