Trwa ładowanie...

Plastyka dziąseł – charakterystyka, wskazania po zabiegu, przyczyny leczenia, cena, higiena

Zdarzają pacjenci, których dziąsła wyglądają bardzo nieestetycznie. Mogą nachodzić za bardzo na powierzchnię zęba, mogą być bardzo opuchnięte albo niesymetryczne. W tego typu przypadkach pomocna jest periodontologia, która dzięki zabiegowi plastyki dziąseł jest w stanie wyleczyć pacjenta z tej przypadłości.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Co to jest plastyka dziąseł?

Plastyka dziąseł, inaczej gingiwoplastyka, jest to specjalistyczny zabieg chirurgiczny wykonywany w stomatologii w przypadku nieodpowiedniego, niesymetrycznego kształtu dziąseł, na przykład ich przerostu w efekcie przebytych stanów zapalnych.

Stan taki prowadzi do zaburzenia estetyki biało-czerwonej, czyli zbyt widocznych dziąseł w stosunku do zbyt krótkich koron zębowych (tak zwany „uśmiech dziąsłowy”). Zabieg plastyki takich dziąseł ma na celu przywrócenie prawidłowej równowagi dziąsłowo-zębowej i uzyskanie pięknego estetycznego uśmiechu. Plastyka dziąseł może być także konieczna w przypadku poddziąsłowego złamania korony lub próchnicy poddziąsłowej. Gingiwoplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i dlatego jest zupełnie bezbolesna.

Polega ona na wycięciu fragmentu przerośniętego dziąsła, a następnie plastyce brzegu kości, po to, aby zachować właściwą szerokość nowej linii dziąsła. Podobnym zabiegiem wykorzystywanym najczęściej w protetyce lub implantologii jest gingiwektomia, czyli chirurgiczne zmniejszenie masy dziąsła.

2. Wskazania po zabiegu

Plastyka dziąseł to zabieg, który wymaga odpowiedniej higieny tuż po nim. Pacjent po zabiegu plastyki dziąseł:

 • nie powinien szczotkować zębów, ani miejsca, które zostało poddane zabiegowi. Nie można naruszyć tego obszaru, ponieważ może być to bardzo bolesne.

 • powinien zastosować ziołowe płukanki, aby zmniejszyć opuchliznę dziąseł.

 • powinien bezzwłocznie zastosować się do zaleceń lekarza.

 • powinien udać się na wizytę kontrolną.

3. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Jeżeli zabieg plastyki dziąseł nie jest wykonywany z powodu nieprawidłowości genetycznych, to może być wykonywany z powodu innych przyczyn:

 • nieprawidłowej higieny jamy ustnej;

 • przewlekłych wad zgryzu;

 • zaciskania zębów i bruksizmu;

 • złego doboru szczoteczki do zębów

4. Ile kosztuje taki zabieg?

Zabieg plastyki dziąseł jest stosunkowo drogi. Jego cena może być uzależniona od kilku czynników: od miasta, w którym wykonywana jest usługa, od doświadczenia stomatologa, a także od renomy danego gabinetu. Jednak za plastykę dziąsła (jednego zęba) zapłacimy nawet 1000 złotych.

5. Choroby zębów i dziąseł

Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową i codzienną higienę jamy ustnej. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie wielu chorób zębów i dziąseł. Myć zęby należy po każdym posiłku, a dodatkowo oczyszczać je nićmi dentystycznymi oraz płynem do płukania jamy ustnej. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów, twardsze mogą bardzo podrażniać dziąsła.

Musisz to wiedzieć

Wizyty kontrolne u dentysty również mogą ustrzec pacjentów od wykonywania drogich zabiegów. Jeżeli pacjentowi zależy na zdrowiu i pięknym wyglądzie zębów, to powinien zgłaszać się do stomatologa co pół roku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza