Trwa ładowanie...

Plany otworzenia banku mleka kobiecego

Powstały plany stworzenia w Warszawie pierwszego w Polsce profesjonalnego banku mleka kobiecego. Pochodzącym z niego mlekiem można by karmić wcześniaki.

Zobacz film: "Prawidłowe odciąganie pokarmu"

spis treści

1. Właściwości mleka matki

W kobiecym mleku znajdują się składniki, które pomagają chronić organizm niemowlęcia przed infekcjami i chorobami. Jest to ponad 100 różnych czynników wzrostu i czynników przeciwzapalnych, dzięki którym stymuluje się rozwój dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Są one szczególnie potrzebne wcześniakom, zwłaszcza tym urodzonym przez 26 tygodniem życia, u których nie wykształciła się jeszcze odporność. Są one praktycznie bezbronne podczas ataku drobnoustrojów. To właśnie z myślą o nich ma zostać stworzony bank mleka kobiecego.

2. Zasady funkcjonowania banku mleka kobiecego

W Polsce w przeszłości działały już banki mleka kobiecego, jednak nie były to profesjonalne instytucje. W przeciwieństwie do nich w nowym banku mleko będzie dokładnie badane i poddawane obróbce. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że mleko nie zawiera groźnych wirusów i jest bezpieczne dla maluchów. Do placówki mleko będą oddawały kobiety, które zostaną za to wynagrodzone przez szpital. Następnie mleko zostanie zamrożone w temperaturze -20 stopni Celsjusza, dzięki czemu będzie można je przechowywać nawet do 3 miesięcy. Przy banku funkcjonować będzie laboratorium, w którym mleko będzie badane i pasteryzowane. Szacuje się, że mleko takie będzie kosztowało około 40 zł za 10 ml. Jest to duża kwota, jednak pomysłodawcy banku liczą na pomoc sponsorów. Bank miałby zacząć funkcjonować od przyszłego roku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.