Trwa ładowanie...

Plany wprowadzenia obowiązkowej cytologii i mammografii

Minister zdrowia rozważa wprowadzenie powszechnego obowiązku badań profilaktycznych raka piersi i raka szyjki macicy. W ten sposób można by zapobiec wielu zgonom, których przyczyną jest zbyt późne rozpoznanie tych chorób.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Problem z cytologią

W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada około 3,5 tys. kobiet, z których 2 tys. umiera. Dostęp do badań profilaktycznych w kierunku tego nowotworu jest bardzo szeroki – obecnie każda kobieta w ramach świadczeń NFZ może się za darmo poddać badaniu cytologicznemu, które umożliwia rozpoznanie zmian nowotworowych już na wczesnym etapie. Aby zapobiec rozwojowi raka takie badanie należy wykonywać raz w roku. Mimo tego wiele kobiet się na to nie decyduje. NFZ postanowił wysyłać paniom w wieku 25-59 lat zaproszenia przypominające o cytologii, jednak skorzystało z nich tylko 12% zaproszonych.

2. Zalety i wady obowiązkowej cytologii i mammografii

Obowiązkowa cytologia i mammografia mogłaby zwiększyć skuteczność leczenia, a jednocześnie zmniejszyć jego koszty. Więcej kobiet poddałoby się badaniom, a to z kolei pozwoliło by na wykrycie raka w takim stadium, w którym można jeszcze z nim efektywnie walczyć. Z drugiej jednak strony niektórzy specjaliści twierdzą, iż przymuszanie kobiet do badań nie jest dobrym rozwiązaniem. Środowiska feministyczne uważają, iż narusza to ich wolność osobistą. Trzeba jednak pamiętać, iż konsekwencje decyzji o rezygnacji z badań ponosi nie tylko kobieta, która zapada na raka, ale również państwo, które musi płacić za jej leczenie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza