Trwa ładowanie...

Plamienie przed okresem – charakterystyka, owulacja, implantacja, objaw choroby

Plamienie przed okresem zawsze budzi niepokój u kobiety. Przyczyn plamienia przed miesiączką może być kilka. Najczęstsze choroby, które wiążą się z plamieniem śródcyklicznym to zaburzenia hormonalne, polipy szyjki macicy, nadżerka, polipy macicy, mięśniaki macicy oraz stany zapalne.

spis treści

1. Plamienie przed okresem - charakterystyka

Przyczyny plamienia przed okresem są różne. Zazwyczaj plamienia te są skąpe i trwają do około 4 dni. Często takie plamienia mogą pojawiać się w środku cyklu lub wyprzedzać okres. Czasami plamienie pomiędzy miesiączkami wynika z fizjologii i nie powinno budzić niepokoju.

Zobacz film: "Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?"

2. Plamienie przed okresem - owulacja

Plamienie przed okresem, które występuje około połowy cyklu, w okresie okołoowulacyjnym nazywane jest krwawieniem okołoowulacyjnym. Jest ono zjawiskiem fizjologicznym i spowodowane jest nagłym spadkiem stężenia żeńskich hormonów estrogenów w czasie owulacji. Krwawienie takie trwa do 4 dni, jest zazwyczaj skąpe i ustaje wtedy, kiedy wzrasta poziom progesteronu.

3. Plamienie przed okresem - implantacja

Plamienie przed okresem może wystąpić podczas implantacji (zagnieżdżenie zarodka). Taki rodzaj plamienia jest określany jako pierwszy objaw ciąży. Często jest mylony właśnie z miesiączką, ponieważ występują w podobnym czasie cyklu miesiączkowego. Plamienie implantacyjne różni się jednak od miesiączki ponieważ podczas takiego plamienia jest dużo mniejsza liczba krwi, trwa krócej, ponieważ jest to 1-3 dni. Podczas takiego plamienia przed okresem nie występuje typowy ból w podbrzuszu, który towarzyszy miesiączce oraz w takiej krwi nie ma skrzepów.

Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego [17 zdjęć]

Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne

zobacz galerię

Plamienie w okresie implantacji nie pojawia się u każdej kobiety. Ma ono miejsce wówczas, gdy dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego w czasie zagnieżdżenia zarodka.

4. Plamienie przed okresem - objaw choroby

Plamienie przed okresem może także świadczyć o różnych nieprawidłowościach w organizmie. W celu ustalenia dokładnej przyczyny krwawienia należy udać się do lekarza ginekologa.

Czynniki które wywołują plamienia przed okresem zależą od dodatkowych objawów. Jeśli krwawieniom towarzyszą obfite miesiączki to możemy mieć doczynienia z mięśniakiem macicy. Jeśli natomiast towarzyszy im gorączka oraz silne bóle brzucha, w takim wypadku przyczyną może być zapalenie przydatków.

Zobacz także:

Plamienie przed okresem może pojawić się przy stosowaniu antykoncecji hormonalnej. Często pojawiają się w pierwszym okresie przyjmowania pigułek. Jeśli nie trwają dłużej niż 6 miesięcy, wtedy uważa się je za normalne. Jeśli się przedłużają należy zgłosić sie do lekarza ginekologa. Czasami przy przyjmowaniu pigułek dochodzi także do krwawienia z odstawienia. Dochodzi do nich między innymi kiedy pacjentka zapomni przyjęcia tabletki.

Plamienie przed okresem może pojawić się także po stosunku. Może być ono spowodowane uszkodzeniem mechanicznym bądź nadżerką. Plamienie może pojawić się także po badaniu ginekologiczny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza