Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Plamienie implantacyjne - przyczyny, objawy, plamienie a miesiączka

Plamienie implantacyjne, określane także jako krwawienie implantacyjne, pojawia się w momencie, kiedy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w błonie śluzowej macicy. Na bardzo wczesnym etapie ciąży występuje w przypadku co trzeciej kobiety, nie jest jednak uważane za jej objaw. Co jest powodem pojawienia się krwawienia? Czy powinno ono nas zaniepokoić?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny plamienia implantacyjnego

Niewielkie plamienie implantacyjne pojawia się najczęściej po upływie około 7 dni od momentu zapłodnienia. Zdarza się jednak, że występuje nieco później, nawet 12 dni po jajeczkowaniu, dlatego też często bywa mylone z menstruacją, przez co kobiety dowiadują się o ciąży znacznie później.

Przyczyną plamienia implantacyjnego jest uszkodzenie naczynia krwionośnego, do którego może dojść podczas procesu zagnieżdżania się zarodka o co nietrudno – na skutek działania hormonów, przede wszystkim estrogenu i progesteronu, błona śluzowa macicy ulega znacznemu przekrwieniu.

Jej powierzchnia zostaje naruszona na skutek działania enzymów trawiennych, które wydziela zarodek – dzięki temu możliwe jest jego wniknięcie w głąb warstwy gąbczastej, która bogata jest w niezbędny dla rozwoju zarodka materiał odżywczy.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka może...

zobacz galerię

2. Objawy plamienia implantacyjnego

Podczas plamienia implantacyjnego występować mogą inne symptomy często pojawiające się na wczesnym etapie ciąży. Jednym z nich są poranne mdłości, z którymi ciężarne zmagają się najczęściej w pierwszej połowie dnia.

Towarzyszy im często nadwrażliwość na zapachy. Charakterystyczny jest także obrzęk piersi i pociemnienie sutków. Wśród objawów wymienić należy również zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, powtarzające się uczucia parcia na pęcherz i zaparcia.

Wahania hormonalne odpowiadają natomiast za tzw. huśtawki nastrojów – napady smutku i płaczu mogą przeplatać się z uczuciem euforii. W wielu przypadkach pojawiają się dodatkowo zawroty głowy, nasilające się podczas gwałtownego wstawania czy schodzenia po schodach.

3. Plamienie implantacyjne a miesiączka

Plamienie implantacyjne jest o wiele bardziej skąpe niż menstruacyjne – pozostawia zazwyczaj niewielki ślad na bieliźnie lub wkładce. Wydzielina ma także inny kolor i konsystencję – jest lżejsza i przybiera bladoróżową lub czerwoną barwę.

Odcień brązowy świadczy natomiast o niedoborze progesteronu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze musi to być krew, zdarza się, że jest to jedynie zabarwiony krwią śluz.

Objawom plamienia implantacyjnego mogą towarzyszyć delikatne skurcze. Ich nasilenie jest o wiele mniejsze niż w przypadku dolegliwości, występujących w czasie miesiączki.

Zwiększający się ból dolnych partii brzucha może natomiast świadczyć o komplikacjach, np. o ciąży pozamacicznej bądź o stanie zapalnym pęcherza lub wyrostka.

Kiedy zaobserwujemy krwawe ślady, należy zastanowić się nad terminem ostatniego zbliżenia. Jeżeli od tego czasu minęło więcej niż miesiąc, to bardzo mało prawdopodobne jest, że mamy do czynienia z krwawieniem implantacyjnym.

Plamienie implantacyjne trwa o wiele krócej niż miesiączkowe – ustępuje zazwyczaj po kilku godzinach. Jeżeli jednak się przedłuża to należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może świadczyć to o zagrożeniu ciąży. W czasie plamienia implantacyjnego jest zalecane unikanie nadmiernego wysiłku i wstrzymanie się od kontaktów seksualnych.

4. Inne przyczyny plamienia z pochwy

Wyciek czerwonej wydzieliny z pochwy mogą wywoływać także czynniki innego rodzaju. Jego przyczyną bywa stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza u pań, które dopiero rozpoczęły zażywanie preparatów tego typu.

Za plamienie odpowiadać może również polip jamy, a także szyjki macicy – krwawienie pojawia się wówczas przede wszystkim po stosunku. Winne bywa także schorzenie o nazwie endometrioza, polegające na nieprawidłowym położeniu błony śluzowej macicy, które jest wywołane wzrostem stężenia estrogenów. Plamieniem skutkować może ponadto mechaniczne uszkodzenie szyjki macicy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza