Trwa ładowanie...

Pigułki antykoncepcyjne czterofazowe

Tabletki hormonalne w antykoncepcji to nowość na rynku farmaceutycznym. Przeznaczenie pigułek antykoncepcyjnych to m.in.: zapobieganie ciąży, regulowanie cyklu miesiączkowego, zapobieganie i łagodzenie problemów hormonalnych. Ponieważ każda kobieta ma różne potrzeby z cyklem menstruacyjnym, stąd różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych zawierające różne poziomy hormonów. Większość pigułek antykoncepcyjnych zawiera hormon progesteron, który zapobiega zapłodnieniu przez rozrzedzenie śluzu w macicy, utrudniając zapłodnionej komórce jajowej przyłączenie się do estrogenu, co może zapobiec owulacji.

Tabletki antykoncepcyjne są podawane w opakowaniach na 28 bądź 21 dni. Oba typy mają 21 aktywnych tabletek, zawierajacych hormony. Ostatnie 7 tabletek w 28-dniowym opakowaniu nie zawiera hormonów. W opakowaniu przewidzianym na 21 dni, jedna tabletka jest brana każdego dnia przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje tygodniowa przerwa i nowe opakowanie.

1. Niska dawka estrogenu w tabletkach antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne o niskiej zawartości estrogenu zawierają go w ilości 20 mg. Ten rodzaj dawkowania zawiera małe ilości estrogenu, jak i progesteronu. Tabletki tego rodzaju mogą różnić się dawkowaniem i są opisane jako monophasic, co oznacza, że ilość hormonów zawartych w pigułkach jest stała przez 21 dni.

Zobacz film: "Zalety stosowania pigułek antykoncepcyjnych"

 • Niska dawka estrogenu fazowego
Pigułki antykoncepcyjne czterofazowe
Pigułki antykoncepcyjne czterofazowe

Antykoncepcja hormonalna blokuje wytwarzanie hormonów kierujących dojrzewaniem komórki jajowej.

zobacz galerię

Takie tabletki przeznaczone są dla obniżenia całkowitej dawki hormonów, przyjmowanej przez kobiety. Pierwsza faza zawiera 20 mikrogramów estrogenu, druga – 30 mg, trzecia – 35 mg.

 • Regularna i wysoka dawka estrogenu

Regularne dawkowanie tabletek estrogenu odnosi się do tych, zawierających 35 mg estrogenu.

 • Wysokie dawkowanie Estrogenu Phasic

Wyższe dawkowanie estrogenu phasic pigułek antykoncepcyjnych zawiera podwójną dawkę phasic pigułek antykoncepcyjnych, co oznacza, że poziomy estrogenu i progesteronu stosowane są tylko jeden raz, w porówaniu z pigułkami trójfazowymi, które są stosowane dwa razy.

Pigułki antykoncepcyjne czterofazowe oznaczają, że dozowanie estrogenu i progesteronu różni się czterema okresami podczas każdego z 28 dni dawkowania:

 • 2 ciemnożółte tabletki po 3 mg estrogenu każda,
 • 5 średnioczerwonych tebletek po 2 mg estrogenu i po 2 mg progesteronu każda,
 • 17 jasnożółtych tabletek po 2 mg estrogenu and 3 mg progesteronu,
 • 2 ciemnoczerwone tabletki po 1 mg estrogenu każda,
 • 2 białe tabletki placebo.

Przerwa placebo jest zredukowana do 2 dni. Można więc powiedzieć, że nowe pigułki antykoncepcyjne czterofazowe stosowane są bez przerwy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tabletki pięciofazowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza